لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۸

ایالات متحده یک نفت‌کش سنگاپوری را به دلیل انتقال غیرقانونی نفت به کره شمالی مصادره کرد


تصویری از نفت‌کش «ام/تی کوریجس» که وزارت دادگستری ایالات متحده بدون ذکر مکان و تاریخ ارائه کرده است

وزارت دادگستری ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای از مصادره یک نفت‌کش با مالکیت سنگاپوری که برای حمل غیرقانونی نفت به کره شمالی مورد استفاده قرار گرفته است، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک قاضی فدرال در نیویورک جمعه ٨ مرداد با انتشار حکم تصرف اموال، به ایالات متحده اجازه داد مالکیت نفت‌کش «ام/تی کوریجس» را در اختیار بگیرد. این کشتی هم اینک در کامبوج است.

بنا بر بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، این کشتی که گنجایشی برابر با ۲۷۳۴ تن دارد، توسط یک شهروند سنگاپوری، که هنوز بازداشت نشده، خریداری شده بود.

در این بیانیه آمده است که کوک و همدستانش اقدام «به مشارکت در برنامه‌ای گسترده جهت دور زدن ... تحریم‌های ایالات متحده و سازمان ملل متحد از طریق کشتی‌های تحت کنترل‌شان به منظور انتقال مخفیانه سوخت به کره شمالی» کرده اند.

بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، از ماه اوت تا دسامبر ٢٠١٩، نفت‌کش «ام/تی کوریجس» جهت انتقال معادل بیش از یک و نیم میلیون دلار نفت به کره شمالی مورد استفاده قرار گرفته است.

مقامات کامبوج در مارس ٢٠٢٠ با حکم ایالات متحده این نفت‌کش را توقیف و از آن زمان در آن جا نگه داشته‌اند.

مذاکرات میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن از مدت‌ها قبل به دلیل تحریم‌های بین‌المللی وضع‌شده علیه کره شمالی و برنامه‌های هسته‌ای این کشور متوقف شده‌اند.

XS
SM
MD
LG