لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

پنج نماینده کنگره آمریکا درمورد تهدید فزاینده روسیه علیه رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی هشدار دادند


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا
نمایی از ساختمان کنگره آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا – پنج تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه سوم بهمن از دولت جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده، خواستند با آن چه که آنها تهدید فزاینده از جانب روسیه علیه رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی خواندند، مقابله کند.

گرگوری میکز، رییس دموکرات کمیته امور خارجی، مایکل مکال عضو ارشد جمهوری‌خواه، مارسی کپتر عضو دموکرات، ادم کینزینگر عضو جمهوری‌خواه، و ویلیام کیتینگ عضو دموکرات آن کمیته، این خواسته را در نامه‌ای به پرزیدنت بایدن مطرح کردند.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، نهاد خبری که آمریکا بودجه آن را تامین می‌کند، پس از آن که روسیه آن را به نقض قانون ماموران خارجی در کشور متهم کرد، با جریمه چند میلیون دلاری و احتمالا جرائم کیفری علیه کارکناش مواجه شده است. اصلاحیه این قانون نهادهای رسانه‌ای را که بودجه خارجی می‌گیرند، مکلف می‌کند روی محتوای خود برچسب تولیدشده توسط یک «مامور خارجی» را بزنند.

پنج قانونگذار آمریکایی در نامه خود اشاره کرده‌اند که خبرنگاران رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی از زدن چنین برچسبی روی محتوای تولیدی خود، «با این نگرانی که از اعتبار کار آنها می‌کاهد،» خودداری کرده‌اند.

این نمایندگان از پرزیدنت بایدن خواسته‌اند که فورا برای دولت روسیه روشن کند این محدودیت‌ها بر رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، کارکنان و افراد وابسته به آن غیرقابل قبول است، و به ویژه، قرار دادن کارکنان آن رسانه در معرض اتهامات کیفری، پیامدهای جدی به دنبال خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG