لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

جو بایدن «رئیس جمهوری منتخب» ایالات متحده آمریکا


جو بایدن در کنار کامالا هریس
جو بایدن در کنار کامالا هریس

جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا که به مدت حدود نیم قرن چهره‌ای پر سابقه در محافل سیاسی آمریکا بشمار می‌رود، با کسب ۲۷۳ رای الکترال به عنوان «رئیس جمهوری منتخب» ایالات متحده معرفی شد و پس از مراسم تحلیف در ۲۰ ژانویه سال آینده به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا ساکن کاخ سفید خواهد شد.

چند روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و شمارش آراء، سازمان های خبری آمریکایی پیش بینی کردند که بایدن توانسته است پرزیدنت جمهوری خواه، دونالد ترامپ را در رقابتی نزدیک شکست دهد.

نتیجه انتخابات باید به طور رسمی تایید شود و پرزیدنت ترامپ اعلام کرده که این نتیجه را در دادگاه به چالش حقوقی خواهد کشاند.

آقای بایدن که یک دموکرات است و ۳۶ سال سابقه حضور در سنای آمریکا را دارد، هشت سال نیز به عنوان نفر دوم پس از باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در کاخ سفید بود.

جو بایدن در واکنش به اعلام پیش بینی سازمان های خبری، در توئیتر اعلام کرد که افتخار می کند به اینکه «شما من را برای رهبری کشور بزرگمان انتخاب کردید.»

پیروزی بایدن چند روز پس از «روز رسمی انتخابات» در روز سه شنبه اعلام می شود که در حدود شش ایالت، مقامات کار شمارش میلیون ها رای پستی را تقریبا تکمیل کردند.

بایدن که در روز تحلیف ریاست جمهوری ۷۸ ساله خواهد بود، در حالی انتخابات ریاست جمهوری امسال را در سومین تلاش خود برد که پیشتر در سال های ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸ از حمایت کمی برای کسب عنوان نامزدی دموکرات ها برخوردار شد.

او همراه با کامالا هریس، سناتور ایالت کالیفرنیا که یار انتخاباتی وی بوده است، سکان رهبری دولت را به دست خواهد گرفت.

کامالا هریس اولین زن در تاریخ ۲۴۴ ساله کشور است که در سمت معاون رئیس جمهوری راهی کاخ سفید می شود. در این مدت هیچ زنی به عنوان رئیس جمهوری یا معاون رئیس جمهوری در آمریکا انتخاب نشده است. او فرزند یک پدر جامائیکایی و یک مادر هندی است و اولین زن رنگین پوستی است که در رقابت‌های انتخاباتی سراسری سیاسی آمریکا حضور یافته است.

XS
SM
MD
LG