لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

رئیس جمهوری منتخب آمریکا اعضای سیاست خارجی و امنیت ملی کابینه آینده خود را معرفی کرد


تصویر مقاماتی که برای انتصاب در کابینه جو بایدن اعلام شده‌اند
تصویر مقاماتی که برای انتصاب در کابینه جو بایدن اعلام شده‌اند

دفتر جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، فهرست شماری از افراد مورد نظر او برای عضویت در دولت آینده را معرفی کرد.

در این فهرست که روز دوشنبه سوم آذر از سوی دفتر رئیس جمهوری منتخب منتشر شد، نام افراد مورد نظر آقای بایدن برای احراز سمت‌های وزیر خارجه، وزیر امنیت میهن، مدیر اطلاعات ملی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، و نماینده ویژه در امور تغییرات اقلیمی معرفی دیده می‌شود.

آنتونی بلینکن برای سمت وزیر خارجه، آلهاندرو مایورکاس به عنوان وزیر امنیت میهن، آوریل هِینس به عنوان مدیر اطلاعات ملی، لیندا توماس گرینفیلد به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل،‌ و جیک سالیوان به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نظر گرفته شده‌اند.

گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت باید از سوی سنای آمریکا رای اعتماد کسب کنند.

جان کری، وزیر خارجه اسبق آمریکا، هم به عنوان نماینده ویژه در امور تغییرات اقلیمی معرفی شده است.

شماری از این انتصاب‌ها مانند آنتونی بلینکن و جیک سالیوان، پیشتر در رسانه‌ها اعلام شده بود. روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به اقدامات احتمالی جو بایدن پس از آغاز به کار، از جمله احیای توافق هسته‌ای ایران و پیوستن دوباره به معاهده اقلیمی پاریس، می‌نویسد که دیدگاه‌های آقای بلینکن در بسیاری از موضوعات دقیقا مشابه نظرات و مواضع جو بایدن است و همین امر در آغاز کار او در دولت آینده بسیار مهم خواهد بود.

به نوشته نیویورک تایمز، آقای سولیوان نیز که نامش در دوران دولت اوباما بر سر زبان‌ها افتاد و حتی در میان جمهوریخواهان محافظه‌کار در کنگره نیز طرفدارانی پیدا کرد، در مذاکرات منجر به توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ نقشی اساسی داشت.

رسانه‌های آمریکا چند روز بعد از انتخابات ۳ نوامبر (۱۳ آبان) اعلام کردند که جو بایدن حد نصاب ۲۷۰ رای مجمع گزینندگان (مجمع الکترال)،‌ که برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری لازم است را کسب کرده است. نتیجه نهایی انتخابات هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

پرزیدنت ترامپ هنوز نتیجه اعلام شده را نپذیرفته است و در حال حاضر تیم او در چند ایالت پرونده‌هایی را برای چالش حقوقی نتایج انتخابات در دادگاه دنبال می‌کند.

پیشتر، رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت چنان چه جو بایدن و کامالا هریس به عنوان پیروز انتخابات تعیین شوند، روند انتقال قدرت به شیوه‌ای حرفه‌ای انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG