لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

رشد جمعیت در ایالات متحده در پایین ترین نرخ در دست کم ۱۲۰ سال گذشته است


جمعیت مسافران در ترمینال بزرگ مرکزی در شهر نیویورک. آرشیو ۱۵ مه ۲۰۱۸
جمعیت مسافران در ترمینال بزرگ مرکزی در شهر نیویورک. آرشیو ۱۵ مه ۲۰۱۸

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ نرخ رشد جمعیت در ایالات متحده از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ در پایین ترین سطح طی دست کم ۱۲۰ سال گذشته قرار دارد. «اداره سرشماری ایالات متحده» این گزارش را روز سه شنبه منتشر کرد. جمعیت شناسان می گویند این آمار تصویری اجمالی از تلفات ناشی از همه گیری ویروس کرونا ارائه می دهد.

ویلیام فری، پژوهشگر ارشد «برنامه سیاستگذاری کلانشهر» در «اندیشکده بروکینگز»، می گوید نرخ رشد جمعیت در ایالات متحده در چند سال گذشته به دلیل محدودیت های مهاجرتی و کاهش زاد و ولد روندی نزولی را طی کرده بود، اما مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ این امر را تشدید کرده است.

بر مبنای ارزیابی «اداره سرشماری ایالات متحده»، نرخ رشد جمعیت از ژوئیه ۲۰۱۹ تا ژوئیه ۲۰۲۰ حدود ۰.۳۵ درصد بوده است که افزایشی ۱.۱ میلیون نفری در کشوری با جمعیت ۳۲۹ میلیون نفر محسوب می شود.

تجزیه و تحلیل ویلیام فری نشان می دهد که این کمترین افزایش جمعیت طی یک سال در این قرن و همچنین در قرن گذشته است. در اوج همه گیری آنفلونزای اسپانیایی، حتی در شرایط حضور نیروهای آمریکا در جنگ جهانی اول در خارج از مرزهای کشور، نرخ رشد جمعیت بین سال های ۱۹۱۸ تا ۱۹۱۹ حدود ۰.۴۹ درصد بود.

ایالت های آیداهو، آریزونا، نوادا، یوتا و تگزاس رشد اندک جمعیتی داشتند، اما شانزده ایالت شامل کالیفرنیا، نیویورک، ایلینوی، هاوایی، ویرجینیای غربی و میسیسیپی با کاهش جمعیت روبرو بوده اند.

XS
SM
MD
LG