لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۵

اداره آمار و سرشماری آمریکا از کاهش جمعیت سفیدپوست و افزایش تنوع نژادی در کشور خبر داد


آرشیو
آرشیو

اداره آمار و سرشماری فدرال آمریکا تازه‌ترین نتیجه سرشماری سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، برای نخستین بار جمعیت سفیدپوست غیرلاتین‌تبار ایالات متحده در مقایسه با سایر گروه‌ها کاهش یافته و در کل ترکیب جمعیتی کشور از تنوع بیشتری برخوردار شده است.

در تحلیل نتایج سرشماری سال گذشته مشخص شده است که در گروه سنی زیر ۱۸ سال هیچ گروه نژادی یا قومی از اکثریت برخوردار نیست.

طی یک دهه گذشته جمعیت سفیدپوست آمریکا کاهش یافته است. بنا بر این آمار، شمار سفیدپوستان که در سرشماری قبلی در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۹۶ میلیون نفر (۶۳.۷ درصد) اعلام شده بود، به ۱۹۱ میلیون نفر (۵۷.۸ درصد) رسیده است. در این مدت، جمعیت لاتین تبار و آسیایی تبار در ایالات متحده افزایش چشمگیری داشته است.

از مهم‌ترین نتایج این تغییر ترکیب جمعیتی، بازنگری در نقشه‌های سیاسی انتخابات و مرزبندی تازه حوزه‌های انتخاباتی در ایالت ها است که این خود در شکل گیری کنگره‌های ایالتی و کنگره فدرال به نفع یکی از دو حزب سیاسی بزرگ کشور - یعنی حزب جمهوری‌خواه و حزب دموکرات - تاثیرات بسیار گسترده و پایداری خواهد داشت. تاثیر دیگر ترکیب تازه جمعیتی، تغییر در سهم هر ایالت از بودجه سالانه هزار و پانصد میلیارد دلاری دولت فدرال است.

برخی ایالت ها، از جمله ویرجینیای غربی، و همچنین پورتو ریکو شاهد کاهش جمعیت بوده‌اند و بخش‌های دیگری مانند تگزاس و فلوریدا رشد بیش از حد جمعیت را تجربه‌ کرده‌اند.

از جمله تغییرات دیگری که در طول دهه گذشته در ترکیب جمعیتی ایالات متحده پدید آمده است، کاهش نرخ زاد و ولد، کم شدن جمعیت خردسال، و در نتیجه افزایش جمعیت بزرگسال و سالمند است.

رشد کلان‌شهرها و افزایش جمعیت شهرهای بزرگ آمریکا به بهای کاهش جمعیت روستاها، از دیگر نتایج به دست آمده از سرشماری سال گذشته میلادی در آمریکا است.

از سال ۱۷۹۰ تاکنون هر ده سال یک بار سرشماری عمومی در سراسر ایالات متحده و قلمروهای آن انجام می‌شود و سیاست‌های کلی کشور، با در نظر گرفتن تغییرات به وجود آمده، تعیین می‌شود.

XS
SM
MD
LG