لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

در روز کهنه‌سربازان از موزه جدید نیروی زمینی ارتش آمریکا رونمایی شد


موزه جدید نیروی زمینی ارتش آمریکا
موزه جدید نیروی زمینی ارتش آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نیروی زمینی ارتش ایالات متحده آمریکا صاحب نخستین موزه خود شد.

این موزه ملی چهارشنبه یازدهم نوامبر، یعنی روز کهنه‌سربازان در آمریکا، در منطقه «فورت بلووار» در ایالت ویرجینیا افتتاح شد.

نیروی زمینی تنها شاخه نظامی ارتش ایالات متحده بود که موزه‌ای نداشت و این مکان پس از سال‌ها تلاش مقامات نظامی، دولتی، و محلی سرانجام به بهره‌برداری رسید.

این موزه که در ۳۲ کیلومتری شهر واشنگتن پایتخت آمریکا قرار دارد، گوشه‌هایی از تاریخ پرافتخار نیروی زمینی، به عنوان قدیمی‌ترین شاخه نظامی ارتش ایالات متحده، را به نمایش می‌گذارد.

نیروی زمینی ارتش آمریکا در سال ۱۷۷۵ شکل گرفت و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین رسته‌های ارتش‌های مدرن جهان، تاریخی ۲۴۵ ساله دارد.

موزه جدید نیروی زمینی ارتش آمریکا
موزه جدید نیروی زمینی ارتش آمریکا

این موزه پنج طبقه شامل مجموعه بزرگی از نمایشگاه‌های متنوع تعاملی و تاریخی است که در آن هزاران قطعه جنگ‌افزار، تجهیزات، اسناد، تصاویر، تندیس، آثار هنری، و چیدمان‌های بزرگ و کوچک در معرض دید همگان قرار گرفته است.

یک عراده تانک «شرمن» که از آن در جنگ جهانی دوم استفاده شد، یک فروند هلیکوپتر که در جنگ ویتنام به پرواز درآمد، یک دستگاه نفربر نظامی که در جنگ عراق به کار گرفته شد، و یک زین اسب که نیروهای ویژه آمریکایی در سال ۲۰۰۱ در مناطق کوهستانی افغانستان بر آن نشستند، از جمله اقلامی است که در این موزه به نمایش در آمده است.

در بخشی از موزه صحنه‌ای از حمله نیروهای آمریکایی به سواحل «نُرماندی» در جریان جنگ دوم جهانی، که به «روز دی» شهرت دارد، در ابعاد واقعی شبیه‌سازی شده است.

این یکی از سنگین‌ترین نبردهای نظامی ارتش آمریکا بود و نقش مهمی در پیروزی نهایی متفقین و شکست آلمان نازی داشت.

کلاه‌‌خود، شمشیر، مدال‌های مختلف، و حتی ساعت آسیب دیده‌ای که در جریان حمله تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ به پنتاگون در این ساختمان پیدا شد، از جمله اقلام دیگر این موزه هستند.

تَمی کال، رئیس این موزه، به صدای آمریکا می‌گوید که هرچند بسیاری از نمایشگاه‌ها بر جنگ و رویدادهای مرتبط با آن تمرکز دارند، ولی این موزه به عملیات‌ پاسداری از صلح و مأموریت‌های بشردوستانه نیز توجه دارد و به این بخش از فعالیت‌های نیروی زمینی ارتش آمریکا هم می‌پردازد.

خانم کال، که خود یک کهنه‌سرباز ارتش آمریکا است، در ادامه می‌گوید که یکی از نمایشگاه‌های موزه درباره داستان‌ها و تجربیات سربازان آمریکایی از لحظات تلخ و شیرین دوران خدمت است و این‌ به شناخت بیشتر و ارتباط شخصی با آنها منجر می‌شود.

جک کورفلد، رئیس امور داخلی ستاد لژیون آمریکا در ایندینا‌پولیس ایالت ایندیانا، از این که نبردهای ارائه شده در این موزه، تأکید خاصی روی جنبه‌های انسانی جنگ دارد و فقط به جنبه‌های نظامی آن نمی‌پردازد، بسیار تحت تأثیر قرار گرفته است.

رایان مکارتی، وزیر نیروی زمینی ارتش ایالات متحده، موزه ملی ارتش را به عنوان مکانی توصیف کرد که تمامی اعضای خانواده می‌توانند در آن گرد هم آیند و داستان‌های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

XS
SM
MD
LG