لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

مایک پمپئو در کنفرانس خبری: شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را تمدید کند


آقای پمپئو در ساختمان وزارت خارجه آمریکا با خبرنگاران سخن گفت.
آقای پمپئو در ساختمان وزارت خارجه آمریکا با خبرنگاران سخن گفت.

به‌روز‌رسانی‌شده - مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده صبح چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ در یک کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا شرکت کرده است.

آقای پمپئو درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در بی‌ثبات‌سازی در خاورمیانه گفت: هفته گذشته سازمان ملل تایید کرد که دو محموله تسلیحاتی ارسالی برای حوثی‌ها که سال گذشته توقیف شد، منشأ ایرانی داشتند. وقتی ما در همان زمان این موضوع را اعلام کردیم، دیگران در درستی آن تردید داشتند. اما اکنون سازمان ملل نیز این را تایید کرده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما در تاریخ ۲۸ ژوئن یک محموله دیگر شامل […] مقادیر چشمگیری جنگ‌افزارهای پیشرفته با منشأ ایرانی که برای حوثی‌ها فرستاده شده بود، را کشف و ضبط کردیم. شورای امنیت باید تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

آقای پمپئو همچنین با اشاره به اظهارات روز سه شنبه رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، گفت که چین بزرگترین تهدید اطلاعاتی، جاسوسی، و اقتصادی برای آمریکا است.

ایران و حزب الله

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این کنفرانس خبری درباره ارتباط حزب الله لبنان و جمهوری اسلامی گفت: من آن اظهارات [حسن نصرالله] را که گفته بود باید نفت ایران را بگیرند، دیدم. انجام چنین کاری توسط آنها امری غیرقبول است؛ چون به طور حتم جزو اقلام تحریمی است و ما هرچه در توان داریم به کار می‌بندیم تا اطمینان پیدا کنیم که ایران نمی‌تواند در هیچ‌جا در منطقه - از جمله به حزب‌الله - نفت خام بفروشد تا به این ترتیب، منابعی که برای تامین مالی بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان به کار می‌رود، از طریق فروش مقداری نفت خام یا فراورده‌های نفتی به حزب‌الله، در دسترس آنها قرار نخواهد گرفت.

واکنش به قتل خبرنگار عراق

آقای پمپئو همچنین در بخش دیگری از این کنفرانس خبری به کشتن هشام الهاشمی تحلیلگر مسائل سیاسی و امنیتی عراق اشاره کرد و گفت: روز دوشنبه عراق یک چهره میهن‌پرست دانشگاهی و خبرنگار برجسته عراقی را به شکل فاجعه‌باری از دست داد. هشام الهاشمی به طرز وحشیانه‌ای در مقابل منزلش در بغداد ترور شد. دکتر هاشمی زندگی‌اش را وقف یک عراق آزاد و دارای حاکمیت مستقل کرده بود و صدای خواسته‌های مردم عراق بود. او طی چند روز پیش از کشته شدنش بارها از سوی گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران تهدید شده بود. ایالات متحده نیز هم‌صدا با دیگر کشورها ترور او را قویا محکوم می‌کند و از دولت عراق می‌خواهد عوامل این جنایت هولناک را در پیشگاه عدالت مورد قضاوت قرار داده و به سرعت مجازات کند.

XS
SM
MD
LG