لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

سفر وزیر دفاع آمریکا به اسرائيل همزمان با ادامه مذاکرات غیرمستقیم تهران و واشنگتن


لوید آستین - آرشیو
لوید آستین - آرشیو

در حالی که تازه‌ترین دور مذاکرات مربوط به احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهان ادامه دارد، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، به اسرائیل می‌رود و قرار است در اورشلیم با مقامات اسرائيلی دیدار و گفتگو کند.

خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۲۱ فروردین گزارش داد که لوید آستن عالی‌رتبه‌ترین مقام دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، است که وارد اسرائيل می‌شود.

سفر وزیر دفاع آمریکا به اسرائيل در شرایطی صورت می گیرد که ایران و آمریکا، گفتگوهای غیرمستقیم برای احیای برجام را هفته پیش در اتریش آغاز کردند. آمریکا خواهان محدود شدن فعالیت های هسته ای ایران و اجرای تعهدات تهران در برجام است و تهران نیز خواهان برداشته شدن تحریم های آمریکا است.

اسرائيل بارها مخالفت خود را با بازگشت آمریکا به برجام اعلام کرده است و می گوید نگران برنامه موشکی ایران و تحرکات آن در منطقه است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، هفته پیش گفت این کشور خود را نسبت به به‌رسمیت شناختن توافق قدرت‌های جهانی با ایران مکلف نمی‌داند. در همین حال، کشتی های اسرائیلی و ایرانی اخیرا در منطقه هدف حملاتی قرار گرفته اند.

انتظار می‌رود آقای آستین در اسرائيل با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، بنی گانتس وزیر دفاع، و همچنین آویو کوخاوی رییس ارتش اسرائیل، دیدار و گفتگو کند.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید بهترین مسیر برای بازداشتن ایران از تولید سلاح هسته ای، دیپلماسی است.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران، پیشتر در مصاحبه ای گفت پس از آن که ایران به تعهدات توافق هسته ای ادامه دهد، آن وقت دولت آمریکا برای رسیدن به یک توافق «قوی تر و طولانی مدت تر» که با منافع اصلی آمریکا مطابقت داشته باشد، کار می کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه ۱۷ فروردین گفت که تطابق یافتن با تعهدات برجام، یک گام «لازم اما ناکافی» است. او گفت با استفاده از توافق اصلی برجام، آمریکا می خواهد روی یک توافق «طولانی‌تر و قوی‌تر» کار کند.

ند پرایس همچنین گفت، آمریکا درباره فعالیت های ایران در منطقه که شامل حمایت از تروریسم، برنامه موشک های بالیستیک، و حمایت از گروه های نیابتی‌اش می شود، نگرانی های عمیق دارد و همه اینها مسائلی است که آمریکا سعی دارد به همراه متحدان و شرکای خود، محدود کند.

به گفته پنتاگون و به نوشته وال اسریت ژورنال، وزیر دفاع آمریکا در این سفر علاوه بر اسرائيل، به آلمان، بریتانیا، و بلژیک می‌رود و با مقامات نظامی و دولتی دیدار می‌کند.

XS
SM
MD
LG