لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

بیانیه پایانی گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا و کویت: در برابر نفوذ بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران در خاورمیانه کنار هم می‌ایستیم


نشست خبری وزیران خارجه آمریکا و کویت در آغاز مذاکرات راهبردی دو کشور در واشنگتن
نشست خبری وزیران خارجه آمریکا و کویت در آغاز مذاکرات راهبردی دو کشور در واشنگتن

دولت‌های آمریکا و کویت به مناسبت چهارمین دور گفت‌وگوهای راهبردی دو کشور که روز ۲۴ نوامبر در شهر واشنگتن به میزبانی مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، برگزار شد بیانیه مشترکی را منتشر کردند.

در این بیانه که وزارت خارجه آمریکا آن را روز جمعه ۷ آذر منتشر کرده است، نمایندگان ایالات متحده و کویت بار دیگر بر تعهدات مشترک دو متحد در ارتقای ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه و مقابله با نفوذ بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران تاکید کردند.

در این بیانیه مشترک آمده است: «ایالات متحده و کویت در این کارگروه، درباره مهمترین موضوعات سیاسی منطقه، از جمله اختلافات در خلیج فارس، عراق، سوریه، لبنان، و ایران بحث و گفتگو کردند.»

این بیانیه می‌افزاید: «ایالات متحده از تلاش‌های شورای همکاری خلیج فارس برای گسترش تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران استقبال كرد. ایالات متحده و کویت در برابر نفوذ بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران در خاورمیانه، کنار هم ایستاده‌اند.»

در این بیانیه به جزئیات بیشتری از ارتقای همکاری و مشارکت آمریکا و کویت در حوزه‌های سیاسی، دفاعی و امنیتی، تجاری و سرمایه‌گذاری، بهداشتی، آموزشی و ارتباط بین مردم دو کشور، اشاره شده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، دو طرف در این دور از مذاکرات نقشه‌راهی را برای پیشبرد و ارتقای روابط در سال‌های پیش رو ترسیم کردند و گفتند که کارگروه‌های مربوطه گفت‌وگوها در این زمینه را ادامه خواهند داد.

نشست هفته گذشته وزیران خارجه و دیگر مقام‌های ارشد دو کشور به دنبال نشست قبلی کارگروه‌های آمریکا و کویت در زمینه گفت‌وگوهای راهبردی دو کشور در مارس ۲۰۱۹ در پایتخت کویت، برگزار شد.

روند مذاکرات راهبردی آمریکا و کویت از اکتبر ۲۰۱۶ آغاز شد.

XS
SM
MD
LG