لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

حسن روحانی از صدور رهنمود جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا برای معافیت در تبادلات اقلام مربوط به کرونا استقبال کرد


حسن روحانی - آٰرشیو
حسن روحانی - آٰرشیو

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران از اظهار نظر یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا که از رهنمودهای جدید این وزارتخانه در رابطه با ارسال اقلام مربوط به مبارزه با همه‌گیری کرونا در چند کشور از جمله ایران خبر داده بود، استقبال کرد.

رئیس جمهوری ایران، در ماه‌های گذشته و پس از انتقادهایی که از دولت او در رابطه با کمبود واکسن شد، تحریم‌های دولت آمریکا و دشواری در انتقال پول را دلیل تاخیر در واردات واکسن عنوان کرد.

او همچنین برنامه کواکس سازمان بهداشت جهانی را «قاضی عادل» خوانده بود و گفته بود «شما که می‌دانستید تحریم باعث شده، ما که به شما گفته بودیم از چه حسابی پول بردارید، آنها مانع شدند، در عین حال رحم نکردند، واکسن را به تاخیر انداختند.»

در آن موقع، سخنگوی اتحاد واکسن گَوی (به انگلیسی Gavi) که مسئول توزیع واکسن از سبد «کواکس» است در رابطه با موانع قانونی خرید واکسن برای ایران به «صدای آمریکا» گفت که مجوز دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا موسوم به افک (OFAC) تضمین شده است بنابراین هیچ مانعی قانونی برای تهیه واکسن از طریق مرکز کواکس در ایران وجود نداشته است.

رهنمود جدید وزارت خزانه داری آمریکا چیست ؟

وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه ۲۷ خرداد مجوزها و رهنمودهایی را در رابطه با تجارت در امور مرتبط با شیوع کووید-۱۹، از جمله در ارتباط با کشورهایی نظیر ایران، ونزوئلا، و سوریه صادر کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در اولین روز حضور خود در کاخ سفید به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، دستوری را برای بررسی تحریم ها و تاثیر احتمالی آنها بر تلاش‌های مربوط به مبارزه با شیوع کرونا صادر کرد.

با رهنمود جدید، راه برای ارائه محصولاتی مانند ماسک، ونتیلاتور و واکسن برای مبارزه با ویروس کرونا به کشورهای تحت تحریم مانند ایران ، ونزوئلا و سوریه هموارتر می‌شود.

یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا به رویترز گفت که پیش از این نیز، مجوزهای عمومی بشردوستانه جامعی در تمامی برنامه‌ها وجود داشت اما دارای خلاءهایی بود که باعث می‌شد موانع به صورت موردی بررسی شود و این امر در زمینه هزینه و زمان تحویل اقلام اثر می‌گذاشت.

XS
SM
MD
LG