لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۱

فرمانده سنتکام پس از دیدار با نخست وزیر عراق: آنها از حضور نیروهای آمریکا و ائتلاف استقبال می‌کنند


 ژنرال مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا
ژنرال مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا

ژنرال فرانک مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا موسوم به سنتکام، روز سه‌شنبه پس از دیدار با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، گفت که عراقی‌ها از حضور ایالات متحده و نیروهای ائتلاف در آن کشور- با توجه به ادامه جنگ با داعش و حضور شبه نظامیان- استقبال می‌کنند.

فرمانده سنتکام به خبرنگاران گفت: «من بر این باورم که ... آن‌ها [عراقی‌ها] می‌خواهند ما در کنارشان باشیم.»

ژنرال مکنزی در ادامه اظهار امیدواری کرد که دیدار مقامات عراقی و آمریکایی در ماه جاری به شکل حضوری برگزار شود و در عین حال افزود که شیوع کرونا می تواند بر این دیدار تاثیر بگذارد.

فرمانده نیروهای مسلح آمریکا در خاورمیانه افزود: «ما قطعا به نوعی حضور خارجی در عراق احتیاج داریم. این که آیا [این حضور] باید به اندازه حالا بزرگ باشد یا نه را من نمی‌دانم؛ زیرا در نهایت این تصمیمی سیاسی، و نه نظامی، است. اما فکر می‌کنم عراقی‌ها از آن چه که ما اکنون برای آنها انجام می‌دهیم، استقبال می کنند وبرای آن اهمیت قائل هستند.»

ژنرال مکنزی درباره این که چه تعداد از نیروهای نظامی آمریکا در عراق باقی می‌مانند اشاره‌ای نکرد، اما گفت که نیروهای عراقی اکنون به تنهایی عملیات انجام می‌دهند.

ایالات متحده از دولت عراق به دلیل آن که نتوانسته گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت ایران را عقب برانند، انتقاد کرده است. الکاظمی قول داده است که از نیروها و تاسیسات آمریکایی در برابر حملات محافظت کند.

در حال حاضر بین ۵ هزار تا ۶ هزار نیروی آمریکا در عراق مستقر هستند که برای پشتیبانی و مشاوره دادن به نیروهای عراقی در جنگ علیه داعش در این کشور حضور دارند.

XS
SM
MD
LG