لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

جیسون رضائیان خواستار ادامه تلاش‌ها برای آزادی سه آمریکایی دیگر از ایران شد


سیامک و باقر نمازی از سال ۱۳۹۴ زندانی هستند
سیامک و باقر نمازی از سال ۱۳۹۴ زندانی هستند

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست، در مقاله‌ای که روز چهارشنبه ۲۸ خرداد منتشر شد، خواستار تلاش امریکا برای آزادی سه آمریکایی ایرانی‌تبار زندانی در تهران شد.

آقای رضائیان که خود در ایران زندانی بود و با تلاش‌های دولت آمریکا آزاد شد، در این مطلب می‌گوید که مایکل وایت آخرین مورد آزادی زندانی از ایران بود، ولی هنوز سه آمریکایی ایرانی‌تبار در ایران زندانی هستند.

نزار زکا، که او نیز از گروگان‌های زندانی در ایران بود و حدود یک سال پیش آزاد شد، به جیسون رضائیان گفت که باید تلاش‌ها برای آزادی دیگر زندانی‌ها در ایران دنبال شود. ریچارد رتکلیف که همسرش نازنین زاغری در ایران زندانی است هم خواستار تلاش برای آزادی زندانیان دوتابعیتی شده است.

سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز در حال حاضر در ایران زندانی هستند. سیامک و باقر نمازی آمریکایی‌های ایرانی‌تبار هستند. مراد طاهباز، سه تابعیتی است و شهروندی بریتانیا، آمریکا، و ایران دارد.

همچنین در ایران انوشه آشوری که بریتانیایی ایرانی‌تبار است حدود سه سال است که در زندان است. کایلی مور گیلبرت از استرالیا و کامران قادری شهروند اتریشی ایرانی‌تبار هم در ایران زندانی هستند.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

XS
SM
MD
LG