لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

گزارش واشنگتن پست از تلاش گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» برای رصد انتقال غیرقانونی نفت توسط رژیم ایران


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در هجده ماه گذشته فعالیت‌های شرکت ملی نفتکش ایران و فعالیت‌های غیرقانونی ناوگان نفتکش‌های تحریم شده و نفتکش‌های خارجی مرتبط با آن را رصد کرده است.

بنا بر بیانیه‌ای که روز یکشنبه در تارنمای «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» منتشر شد، در نتیجه کارزار فشار حداکثری به رهبری ایالات متحده، کشتی‌های ایرانی و غیرایرانی روش‌های گستاخانه‌ای را برای پنهان کردن فعالیت‌های‌شان و دور زدن تحریم‌های آمریکا به کار بسته‌اند.

با این حال، گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» توانست با استفاده از روش‌ها و منابع مختلف ده‌ها نفتکش خارجی را که در عملیات مخفیانه غیرقانونی ایران دخیل بوده‌اند شناسایی و فهرست‌بندی کند.

تلاش‌های گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» روز یکشنبه در گزارشی در روزنامه واشنگتن پست، به عنوان بخشی از کارزار فشار حداکثری به رهبری آمریکا بر جمهوری اسلامی، بازتاب داشته است.

دنیل رات، مدیر تحقیقات «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، در گفت‌وگو با واشنگتن پست در مورد حفره‌های گوناگون و روش‌هایی که نفتکش‌ها برای انتقال غیرقانونی نفت ایران به کار می‌گیرند، توضیح داد.

به گفته او، نفتکش‌هایی که در این تبادل‌ها دست دارند معمولا سیستم‌های خودکار ناوبری‌شان را خاموش می‌کنند و برخی هم حقه‌بازی کرده و سیستم‌های ناوبری را با یک کشتی دیگر عوض می‌کنند.

سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» یک گروه غیرانتفاعی دو حزبی است که برای جلوگیری از تحقق جاه‌طلبی‌های ایران در دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کند.

XS
SM
MD
LG