لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

آمریکا خواستار تحقیقات شفاف و جامع سازمان بهداشت جهانی درباره خاستگاه کووید۱۹ در چین شد


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر این که ایالات متحده بارها خواستار تحقیقات شفاف و جامع در مورد منشا ویروس کووید۱۹ شده است، می‌گوید شناسایی منشأ این همه‌گیری برای سلامت عمومی در جهان، ترمیم اقتصادی، و امنیت بین‌المللی اساسی است.

مایک پمپئو روز جمعه ۲۶ دی با صدور بیانیه‌ای گفت، برای کمک به کار حیاتی تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی که این هفته وارد چین شد، دولت آمریکا امروز اطلاعات تازه‌ای را ارتباط با نگرانی‌ها از فعالیت‌های آزمایشگاه‌های دولت چین در سال ۲۰۱۹ به اشتراک می‌گذارد.

وی از سازمان بهداشت جهانی خواست دولت چین را به ویژه برای پاسخگویی در سه مورد مشخص تحت فشار بگذارد: بیماری‌ها در مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان؛ تحقیقات مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان روی نوعی از ویروس کرونا به نام ویروس کرونای خفاش آر‌اِی‌تی‌جی‌۱۳ (RaTG13)؛ و ارتباط پنهانی آن مؤسسه با تحقیقات نظامی.

آقای پمپئو با اشاره به این که همه‌گیری کووید۱۹ قابل پیشگیری بود، گفت: «ایالات متحده بار دیگر بر اهمیت دسترسی بدون محدودیت بر نمونه‌های ویروس‌، اسناد و کارکنان آزمایشگاه، شاهدان، و افشاگران برای تضمین اعتبار گزارش سازمان جهانی بهداشت تاکید می‌کند.»

XS
SM
MD
LG