لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۷

بلاگ زنده - جلسه مشترک کنگره برای تایید انتخابات آمریکا؛ کنگره پیروزی جو بایدن را تایید کرد


مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا، به عنوان رئیس سنا، ریاست این جلسه مشترک را بر عهده دارد.
مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا، به عنوان رئیس سنا، ریاست این جلسه مشترک را بر عهده دارد.

کنگره آمریکا با حضور اعضای سنا و مجلس نمایندگان تائید نهایی انتخابات آمریکا را آغاز کرد.
(آخرین اخبار را در زیر دنبال کنید)

 • پایان وبلاگ زنده -----

 • ساعت ۳:۴۱ بامداد پنجشنبه بوقت واشنگتن / ۱۲:۱۱ بعد از ظهر بوقت ایران

بعد از رد اعتراض به انتخابات پنسیلوانیا، دوباره کنگره تشکیل جلسه مشترک داد و اینبار نتایج ۱۲ ایالت دیگر آمریکا تایید شد. پس از آن، مایک پنس در ساعت ۳:۳۵ بامداد پنجشنبه ۱۸ دیماه تایید نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را اعلام کرد. این آخرین مرحله از روند طولانی تایید رسمی انتخابات ریاست جمهوری است که ۳ نوامبر/۱۳ آبان برگزار شده بود.

به این ترتیب روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه (۱ بهمن)‌ ، جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری جدید و کامالا هریس به عنوان معاون رئيس جمهوری جدید سوگند یاد خواهند کرد.

 • ساعت ۲:۴۵ بامداد پنجشنبه بوقت واشنگتن / ۱۱:۱۵ قبل از ظهر بوقت ایران

با اعتراض یک سناتور و یک عضو مجلس نمایندگان به نتایج انتخابات در ایالت پنسیلوانیا، برای بررسی اعتراضیه،‌ سنا و مجلس نمایندگان جداگانه جلسه تشکیل دادند. سنا به پیشنهاد رهبر اکثریت جمهوریخواه مناظره برگزار نکرد و مستقیم رای گیری برگزار کرد که اینبار هم ۹۲ سناتور با اعتراض به نتیجه انتخابات پنسیلوانیا مخالفت کردند. مجلس نمایندگان تا ۲:۳۰ بامداد چهارشنبه به بحث ادامه داد و در نهایت این مجلس هم با ۲۸۲ رای،‌ اعتراض به نتیجه انتخابات ایالت پنسیلوانیا را وارد ندانست.

رد اعتراض به مایک پنس اعلام شد و دوباره جلسه مشترک کنگره با حضور اعضای مجلس نمایندگان و سنا تشکیل شد.

 • ساعت ۱۲:۲۲ بامداد پنجشنبه بوقت واشنگتن / ۸:۵۲ صبح بوقت ایران

بعد از رد اعتراضیه نتایج انتخابات آریزونا، جلسه مشترک کنگره از سر گرفته شد. نتایج بیش از ۲۵ ایالت دیگر بدون اعتراض تائید شد. برخی از اعضای مجلس نمایندگان به آرای ایالت های میشیگان و نوادا اعتراض داشتند اما چون سناتورها شکایت آنها را امضا نکردند،‌ اعتراض پذیرفته نشد. در بامداد چهارشنبه، دست‌کم یک عضو مجلس نمایندگان و یک عضو سنا به نتایج انتخابات در ایالت پنسیلوانیا معترض شدند که به همین دلیل مایک پنس دوباره جلسه مشترک را لغو کرد و از دو مجلس و سنا خواست این اعتراضیه را بررسی کنند و رای خود را اعلام کنند.

 • ساعت ۱۱:۴۷ شب بوقت واشنگتن/ ۸:۱۷ صبح پنجشنبه بوقت ایران

جلسه مشترک کنگره کار خود را برای تایید انتخابات سایر ایالتها از سر گرفت. نتایج انتخابات در آرکانزاس، کالیفرنیا، کلرادو، کنتیکت، دِلاور، فلوریدا و جورجیا تایید شد.

یک عضو مجلس نمایندگان به نتایج ایالت جورجیا اعتراض کرد. مایک پنس به عنوان رئیس جلسه از او پرسید آیا سناتوری هم این اعتراض را امضا کرده است؟ عضو مجلس نمایندگان گفت بله اما بعد از وقایع امروز،‌ این سناتور امضای خود را پس گرفت. مایک پنس گفت پس اعتراض وارد نیست و نتیجه انتخابات جورجیا را تایید کرد.

 • ساعت ۱۱:۰۷ شب بوقت واشنگتن/ ۷:۲۷ صبح پنجشنبه بوقت ایران

اعتراضیه به نتایج انتخابات ایالت آریزونا، در مجلس نمایندگان هم به رای گذاشته شد و با ۳۰۳ رای رد شد. پیشتر سنا هم این اعتراضیه را رد کرده بود. ۱۱ رای آریزونا به جو بایدن تعلق داشت اما چند سناتور و عضو مجلس نمایندگان به این نتیجه معترض بودند.

اکنون این نتیجه به مایک پنس رئیس جلسه مشترک کنگره اعلام می‌شود تا تایید آرای سایر ایالت‌ها ادامه یابد. اگر دوباره، همزمان یک عضو مجلس نمایندگان و یک سناتور به نتیجه انتخابات یک ایالت دیگر اعتراض شود،‌ سنا و مجلس نمایندگان باید جداگانه دوباره اعتراضیه جدید را بررسی و رای گیری کنند.

۳۰۳ عضو مجلس نمایندگان اعتراضیه به نتایج انتخابات آریزونا را رد کردند.
۳۰۳ عضو مجلس نمایندگان اعتراضیه به نتایج انتخابات آریزونا را رد کردند.

 • ساعت ۱۰:۵۰ شب بوقت واشنگتن/ ۷:۲۰ صبح پنجشنبه بوقت ایران

عکس روز: حواشی تایید انتخابات آمریکا در کنگره در روز شش ژانویه

 • ساعت ۱۰:۲۵ شب بوقت واشنگتن/ ۶:۵۵ بامداد پنجشنبه بوقت ایران

بعد از اینکه کنگره کار خود را دوباره آغاز کرد، درباره نتیجه انتخابات در آریزونا بحث جداگانه در سنا و مجلس نمایندگان برگزار شد. بعد از ۲ ساعت، در سنا رای گیری شد و ۹۳ سناتور با این اعتراضیه مخالفت کردند. این رای به جلسه مشترک کنگره که به ریاست مایک پنس برگزار می‌شود،‌ اعلام خواهد شد تا نتایج سایر ایالت‌ها بررسی شود.

نتیجه رای‌گیری درباره اعتراضیه انتخابات ایالت آریزونا. ۹۳ سناتور با این اعتراضیه مخالفت کردند.
نتیجه رای‌گیری درباره اعتراضیه انتخابات ایالت آریزونا. ۹۳ سناتور با این اعتراضیه مخالفت کردند.

 • ساعت ۹:۱۴ شب بوقت واشنگتن/ ۵:۴۴ بامداد پنجشنبه بوقت ایران

پس از یک وقفه چند ساعته و ساعتی پس از آغاز جلسه سنا، جلسه مجلس نمایندگان هم با سخنرانی نانسی پلوسی مجددا شروع به کار کرد. رییس مجلس نمایندگان آمریکا خطاب به مهاجمان به کنگره گفت: تلاش کردید تا ما را از مسئولیتمان بازدارید اما شکست خوردید.

 • ساعت ۸:۱۰ شب بوقت واشنگتن/ ۴:۴۰ بامداد پنجشنبه بوقت ایران

جلسه سنا پس از وقفه‌ای چند ساعته با سخنرانی مایک پنس آغاز شد و معاون رئیس جمهوری ضمن محکوم کردن شدید حمله به کنگره گفت: خشونت هرگز پیروز نمی‌شود. آزادی پیروز است. اینجا هنوز خانه مردم است.

 • ساعت ۷:۲۵ شامگاه بوقت واشنگتن/ ۳:۵۵ بامداد پنجشنبه بوقت ایران

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده می‌گوید به محض آن که آرامش به ساختمان کنگره بازگردد، اعضای دو مجلس نمایندگان و سنا جلسه خود را برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری از سر خواهند گرفت. احتمالا نشست امروز، که به دلیل یورش به داخل کنگره متوقف شد، ساعت ۸ شب به وقت شرق آمریکا از سر گرفته خواهد شد.

 • ساعت ۶:۴۲ عصر بوقت واشنگتن/ ۳:۲۲ بامداد پنجشنبه بوقت ایران

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در رشته توییتی تاکید کرد که «یورش امروز به کنگره آمریکا قابل قبول نیست. قانون‌شکنی و آشوب‌گری – اینجا یا سراسر دنیا – همواره غیرقابل پذیرش است.» او با اشاره به سفرهای خارجی‌اش و حمایت از حق هر انسانی برای اعتراض مسالمت‌آمیز گفت: «بیایید در مورد خلافکارانی که در این آشوب دخیل هستند سریعا عدالت را اجرا کنیم.»

 • ساعت ۴:۲۱ عصر بوقت واشنگتن/ ۰:۵۱ بامداد پنجشنبه بوقت ایران

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب دقایقی پیش از ایالت دِلاور سخنرانی کوتاهی داشت.
جو بایدن رئیس جمهوری منتخب دقایقی پیش از ایالت دِلاور سخنرانی کوتاهی داشت.

جو بایدن رییس جمهور منتخب ایالات متحده که از قبل قرار بود درباره اقتصاد آمریکا سخنرانی کند، درباره وقایع داخل کنگره واکنش نشان داد. او گفت این اتفاقات نشان‌دهنده واقعیت در آمریکا نیست. او خواستار عقب کشیدن معترضان شد و گفت بگذارید دموکراسی به جلو برود. وی با انتقاد از معترضان مهاجم به کنگره گفت شکستن شیشه‌ها و حمله به نمایندگان، اعتراض نیست، بلکه شورش است.

 • ساعت ۳:۰۱ عصر (به وقت واشنگتن)

پرزیدنت ترامپ یکساعت بعد از ورود معترضان حامی او به ساختمان کنگره، در چند رشته توئیت از آنها خواست صلح آمیز رفتار کنند و به پلیس احترام بگذارند.
(به روز رسانی شده در ساعت ۴:۲۰)‌ دقایقی بعد هم او در یک پیام ویدئویی از معترضان خواست به خانه‌های خود بازگردند.

پرزیدنت ترامپ در دفتر خود در کاخ سفید - آرشیو
پرزیدنت ترامپ در دفتر خود در کاخ سفید - آرشیو


ساعت ۲:۴۰ بعد از ظهر (به وقت واشنگتن)

حامیان پرزیدنت ترامپ بعد از سخنرانی او، به سمت کنگره رفتند و وارد ساختمان شدند.
حامیان پرزیدنت ترامپ بعد از سخنرانی او، به سمت کنگره رفتند و وارد ساختمان شدند.

جلسه مجلس نمایندگان و سنا، بعد از ورود گروهی از حامیان پرزیدنت ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد. پلیس محافظ کنگره خواستار حضور ماموران بیشتر شده و همزمان شهردار واشنگتن خواستار منع آمد و شد بعد از ساعت ۶ عصر شده است.

کنگره باید نتایج انتخابات را رسما تائید کند.

گروهی از اعضای کنگره به نتایج انتخابات آریزونا معترض هستند. در صورت برقراری آرامش، مجلس نمایندگان و سنا باید دو ساعت جداگانه، موافق و مخالف بحث کنند و درباره اعتراض به نتیجه انتخابات ایالت آریزونا رای بدهند. سپس جلسه مشترک کنگره برای شمارش و تائید سایر ایالت‌ها آغاز می‌شود.

ساعت ۲:۱۵ بعد از ظهر (به وقت واشنگتن)

همزمان با تلاش گروهی از حامیان پرزیدنت ترامپ برای ورود به داخل کنگره که سرگرم بررسی تائید انتخابات است، فعالیت‌های کنگره برای دقایقی متوقف شد. بعد از چند دقیقه جلسه مجلس نمایندگان آغاز شد. بعد از دو ساعت بحث موافق و مخالف، دو مجلس باید درباره اعتراض به نتیجه انتخابات ایالت آریزونا رای بدهند. سپس جلسه مشترک کنگره برای شمارش و تائید سایر ایالت‌ها آغاز می‌شود.

پلیس مقابل کنگره سعی دارد مانع ورود حامیان پرزیدنت ترامپ به داخل ساختمان کنگره شود.
پلیس مقابل کنگره سعی دارد مانع ورود حامیان پرزیدنت ترامپ به داخل ساختمان کنگره شود.

ساعت ۱:۰۷ بعد از ظهر (به وقت واشنگتن)

بعد از اعلام آرای الکترال ایالت آریزونا که به نفع جو بایدن است، چند عضو مجلس نمایندگان و چند سناتور، به این آرا اعتراض کردند. مایک پنس با قرائت قانون مربوطه، از دو مجلس نمایندگان و سنا خواست در دو جلسه جداگانه به این اعتراضیه رسیدگی کنند.

مجلس نمایندگان و سنا در دو جلسه جداگانه به اعتراض به نتایج انتخابات در ایالت آریزونا رسیدگی خواهند کرد. بعد از رای گیری، ‌جلسه مشترک کنگره ادامه میابد.
مجلس نمایندگان و سنا در دو جلسه جداگانه به اعتراض به نتایج انتخابات در ایالت آریزونا رسیدگی خواهند کرد. بعد از رای گیری، ‌جلسه مشترک کنگره ادامه میابد.

در هر مجلس،‌ موافق و مخالف دو ساعت وقت دارند تا مناظره کنند و در پایان رای گیری کنند. برای وارد بودن اعتراض، مجلس نمایندگان و سنا باید به اعتراضیه رای مثبت بدهند.

 • ساعت ۱۲:۵۱ ظهر (به وقت واشنگتن)

آرای ایالات آلاباما و آلاسکا که برای پرزیدنت ترامپ بود،‌ بعد از اعلام، تائید شد.

 • ساعت ۱۲:۴۵ ظهر (به وقت واشنگتن)

جلسه مشترک با حضور اعضای کنگره (اعضای مجلس نمایندگان و سنا) به ریاست مایک پنس‌، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده تشکیل شد.

XS
SM
MD
LG