لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۱

وزیران خارجه آمریکا و عربستان سعودی درباره مسائل منطقه‌ای و حقوق بشر گفت‌وگو کردند


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی، درباره مسائل عمده دوجانبه، منطقه خاورمیانه، و همچنین حقوق بشر گفت‌وگو کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ۱۸ بهمن در بیانیه‌ای گفت، دو طرف درباره امنیت منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و همکاری برای دفاع از عربستان در برابر حملات گفت‌وگو کردند.

در بیانیه ند پرایس گفته شده است آقای بلینکن در این گفت‌وگو که روز جمعه انجام شد اولویت‌های کلیدی دولت جدید آمریکا، از جمله ارتقای وضعیت حقوق بشر و پایان جنگ یمن، را بر شمرد.

این گفت‌و‌گو در همان روزی صورت گرفت که ایالات متحده اعلام کرد قصد دارد اضافه کردن نام گروه شبه نظامی شیعه حوثی در یمن به فهرست تروریسم را از دستور کار دولت خارج کند.

دولت جو بایدن، رییس جمهوری جدید آمریکا، گفته است حمایت تسلیحاتی واشنگتن از ائتلاف عربستان سعودی در جنگ یمن را متوقف و تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ را تشدید می‌کند.

واشنگتن همچنین انتظار دارد که پادشاهی سعودی در جهت ارتقای وضعیت حقوق بشر در آن کشور گام های بیشتری بردارد. عربستان سعودی از متحدان کلیدی ایالات متحده در خاورمیانه است.

XS
SM
MD
LG