لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

ابراز «نگرانی عمیق» رؤسای جمهوری آمریکا و کره جنوبی از بابت برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ


نشست خبری مشترک جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید
نشست خبری مشترک جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده و مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در کاخ سفید

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۳۱ اردیبهشت پس از دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی در واشینگتن، گفت دو کشور از فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی «عمیقا نگران» هستند.

پرزیدنت بایدن در نشست خبری مشترک با مون جائه این همچنین گفت، برای تمرکز دوباره بر تلاش‌ها جهت توقف برنامه سلاح‌های هسته‌ای پیونگ یانگ، یک نماینده ویژه به منطقه اعزام خواهد کرد.

وی اعلام کرد، سونگ کیم، دیپلمات کهنه‌کاری که پیشتر به عنوان سفیر ایالات متحده در کره جنوبی خدمت کرده، را به عنوان نماینده ویژه دولت خود انتخاب کرده است.

رئیس جمهوری کره جنوبی به واشینگتن سفر کرده است تا در دیدار با پرزیدنت بایدن بر ضروت اقدام دیپلماتیک از سوی آمریکا جهت مهار برنامه هسته‌ای کره شمالی تاکید دوباره کند.

با توجه به محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا، وی دومین رهبر خارجی است که پس از آغاز به کار دولت بایدن به ایالات متحده سفر کرده تا به صورت حضوری با او دیدار کند.

نخست وزیر ژاپن نخستین رهبر یک کشور خارجی بود که پرزیدنت بایدن اواخر فروردین ماه میزبان او در کاخ سفید بود.

کاخ سفید ماه گذشته میلادی اعلام کرد بازبینی سیاست واشینگتن در برابر پیونگ یانگ به پایان رسیده و جو بایدن سیاستی متفاوت با دو رئیس جمهوری قبلی اتخاذ خواهد کرد، به این ترتیب که نه مانند دونالد ترامپ روابط شخصی بسیار نزدیکی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی برقرار خواهد کرد و نه مانند باراک اوباما رویکردی بسته و سخت خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG