لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۳

رییس جمهوری آمریکا فرمان اجرایی بازبینی و انتشار عمومی اسناد مربوط به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را صادر کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۱۲ شهریور یک فرمان اجرایی ریاست جمهوری را امضا کرد که به موجب آن نهادهای دولتی مربوطه ملزم می‌شوند اسناد دولتی محرمانه مرتبط با حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را بازبینی، از طبقه‌بندی محرمانه خارج، و برای عموم منتشر کنند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، رئیس جمهوری آمریکا هنگام امضای فرمان گفت به وعده‌ای که در کارزار انتخابات ریاست جمهوری انتخاباتی داده بود، عمل می‌کند. آقای بایدن در آن زمان گفته بود در صورت انتخاب شدن، به دادستان کل دستور خواهد داد شخصا مواردی را که دولت محرمانه نگه داشته مورد ارزیابی قرار دهد.

وی گفت: «وقتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شدم، تعهد دادم که شفافیت را در مورد اسناد مربوط به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا، خارج کردن آنها از طبقه‌بندی محرمانه و انتشار عمومی آنها تضمین کنم ... در حالی که به بیستمین سالگرد آن روز فاجعه‌بار نزدیک می‌شویم، این تعهد را گرامی می‌دارم.»

فرمان اجرایی صادر شده به وزارت دادگستری و دیگر نهادهای ذیربط دستور می‌دهد که بر روند بازبینی و خارج کردن اسناد تحقیقات پلیس فدرال (اف بی آی) از طبقه‌بندی محرمانه نظارت کنند. این فرمان همچنین دادستان کل ایالات متحده را ملزم می‌کند اسناد خارج شده از طبقه بندی محرمانه را ظرف شش ماه آینده به انتشار عمومی برساند.

خانواده‌های صدها قربانی حملات یازدهم سپتامبر، ماه گذشته به جو بایدن گفته بودند که از حضور او در بیستمین مراسم یادبود قربانیان حملات استقبال نخواهد شد، مگر آن که شواهد و مدارک دولتی را، که می‌تواند عربستان سعودی را به آن حملات مرتبط کند، به انتشار عمومی در آورد.

اندکی پس از آن، وزارت دادگستری وعده داد که مدارک مربوطه را بازبینی خواهد کرد؛ اما یکی از مدافعان خانواده‌های قربانیان حملات گفت که این کافی نیست.

با صدور فرمان اجرایی امروز، اف بی ای اعلام کرد برای بازبینی، خارج کردن از طبقه‌بندی محرمانه، و انتشار عمومی اسناد مربوط به تحقیقات خود در مورد حملات یازدهم سپتامبر با وزارت دادگستری و دیگر نهادهای مرتبط همکاری می‌کند.

بلافاصله پس از اعلام این خبر شماری از خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر از این اقدام آقای بایدن تقدیر کردند.

XS
SM
MD
LG