لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

آمریکا گزارش «نشت مواد راديواکتیو» در یک نيروگاه هسته‌اى در چین را بررسی کرد


تصویر نقاشی شده از نيروگاه هسته اى «تى شان» در استان گواندونگ - آرشیو
تصویر نقاشی شده از نيروگاه هسته اى «تى شان» در استان گواندونگ - آرشیو

شبکه خبری سى‌ان‌ان روز دوشنبه ۲۴ خرداد با استناد به گفته مقامات آمريكايى كه نامشان ذكر نشده، و اسنادى كه این شبکه خبری بررسى كرده، گزارش داد مقامات ايالات متحده معتقدند كه وضعيت نيروگاه هسته اى كوانگدونگ در چين تهديدى جدى براى ايمنى كارگران اين نيروگاه و يا مردم چين نیست.

بر اساس اين گزارش، در پى هشدار و درخواست کمک یک شركت فرانسوى كه مالكيت بخشى از اين نيروگاه را به عهده دارد، دولت آمريكا هفته گذشته را صرف ارزيابى احتمال نشت ذرات هسته ای در اين نيروگاه كرد.

در نامه ای که شركت فرانسوى «فراماتم» به وزارت انرژى آمريكا ارسال کرده، گفته شده سازمان ایمنى چين در حال تغيير محدوديت‌ها و افزايش سطح قابل قبول تشخيص تشعشع در خارج از نيروگاه هسته اى «تى شان» در استان گواندونگ است تا از تعطیلی آن جلوگیری شود.

با این حال دولت آمريكا معتقد است اين مركز هنوز در سطح بحران قرار ندارد.

به گزارش سی‌ان‌ان، درخواست کمک یک شركت خارجى ازآمريكا، در حالی كه دولت چين از تائید وجود مشكل در این نیروگاه سر باز می زند، خود موضوعى غيرعادى است كه در صورتى كه نشت شدت يابد می تواند دولت آمريكا را در وضعيت پيچيده اى قرار دهد.

اما نگرانى در اين مورد به حدى قابل توجه است كه شوراى امنيت ملى آمريكا هفته پيش چند بار در اين ارتباط تشكيل جلسه داد و دولت آمریکا در اين زمینه با دولت فرانسه و متخصصان خود در بخش انرژى گفتگو كرد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG