لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

مایک پمپئو از طرح صلح پرزیدنت ترامپ برای افغانستان تقدیر کرد


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا – مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز شنبه با اشاره به طرح دولت پرزیدنت ترامپ برای ارتقاء صلح در افغانستان گفت که سربازان آمریکایی در یک سال گذشته متحمل هیچ تلفاتی در آن کشور جنگ‌زده نشده‌اند.

واشنگتن در ماه فوریه به توافقی با طالبان برای پایان دادن به جنگ ۱۹ ساله در افغانستان، که طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا است، دست یافت. با امضاء این تفاهم تاریخی، بیرون بردن مرحله‌ای نظامیان آمریکایی از آن کشور واقع در جنوب آسیا آغاز شد.

آن توافق همچنین باب نخستین مذاکرات مستقیم صلح بین گروه طالبان و دولت مورد حمایت آمریکا در افغاستان را در ماه سپتامبر جهت گفت‌وگو درباره توافق تقسیم قدرت سیاسی که بتواند به جنگ و درگیری به صورت دائم پایان دهد، گشود.

مایک پمپئو در رشته توییتی نوشت: «هیچ سرباز آمریکایی در طول تقریبا یک سال در افغانستان کشته نشده است، و افغان‌ها سرانجام درباره صلح و آشتی میان خودشان صحبت می‌کنند.» آقای پمپئو همچنین از خروج هزاران سرباز آمریکایی از افغانستان تحت توافق با طالبان دفاع کرد.

ایالات متحده در آغاز سال ۲۰۲۰ کمتر از ۱۳ هزار نیرو در افغانستان داشت، که این آمار پس از امضای توافق با طالبان کاهش چشم‌گیری پیدا کرده است و اواسط ماه جاری میلادی به حدود ۲۵۰۰ تن خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG