لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

آمریکا و همسایگان افغانستان در نشست تاشکند در مورد پیشروی طالبان گفت‌وگو می‌کنند


آرشیو
آرشیو

پیشروی ‌و تحرک طالبان برای به دست گرفتن کنترل پست‌های اصلی مرزی افغانستان با همسایگان این کشور، منابع تازه درآمدزایی را در اختیار طالبان گذاشته و بسیاری از همسایگان افغانستان را نگران کرده است.

در این حال، در یک نشست در تاشکند پایتخت ازبکستان، بر ایجاد پایگاه پشتیبانی منطقه‌ای و بین‌المللی قوی‌تر برای آینده افغانستان و تلاش برای بهبود اقتصادی و توسعه در سراسر منطقه تاکید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، یک نشست دو روزه منطقه‌ای که روز پنجشنبه ۲۴ تیر، در تاشکند، پایتخت ازبکستان آغاز شد، قرار بود به ارتباطات در آسیای مرکزی و جنوبی و تشویق روابط تجاری و حمل و نقل در این منطقه بپردازد، اما به تجمع مقامات ارشد آمریکایی، روسی و اتحادیه اروپا تبدیل شد و به طور حتم مسائل افغانستان و تأثیر پیشروی فزاینده طالبان در آن کشور، این نشست را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

در این نشست علاوه بر آمریکا و افغانستان قرار است بسیاری از کشورهای اطراف افغانستان از جمله ایران، تاجیکستان، ازبکستان، روسیه و چین نیز حضور داشته باشند که برخی از آنها متهم به حمایت از نیروهای مختلف و تشدید خشونت‌ها در جهت منافع خود هستند. طالبان در هفته‌های گذشته کنترل پست‌های اصلی در مرزهای افغانستان به ایران، پاکستان، ازبکستان و تاجیکستان را به دست گرفته و این روند، در بسیاری از موارد با مقاومت کمی از سوی نیروهای امنیتی و ارتش افغانستان مواجه شده است.

در نشست تاشکند، نمایندگان وزارت امنیت داخلی ایالات متحده، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، و همچنین وزیر خارجه روسیه، رئیس‌ جمهوری افغانستان و نخست وزیر پاکستان شرکت دارند و احتمالا به دنبال یک اجماع منطقه‌ای درباره صلح نهایی و چگونگی اقدام از سوی همه طرفین برای پیشبرد آن هستند.

الیزابت شروود رندال، مشاور وزارت امنیت داخلی آمریکا درباره هدف این نشست گفت: «ایجاد یک پایگاه پشتیبانی منطقه‌ای و بین‌المللی قوی‌تر برای آینده افغانستان، کاری است که ما باید با هم برای مردم افغانستان و برای امنیت جمعی خود انجام دهیم. دومین مسئله تلاش برای بهبود اقتصادی و توسعه در سراسر منطقه است.»

قرار است رئیس‌ جمهوری افغانستان و نخست‌وزیر پاکستان در حاشیه این نشست با هم مذاکره کنند. همزمان، پاکستان قرار است روز جمعه میزبان جلسه‌ای با شرکت رهبران سیاسی افغانستان با هدف ترمیم اختلاف‌های منطقه‌ای باشد.

XS
SM
MD
LG