لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

آمریکا بازیگران خارجی در فضای آنلاین را به شعله‌ور کردن آتش تنش‌ها متهم می‌کند


ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری درباره اعتراض های ناشی از مرگ جرج فلوید، در بازداشت پلیس مینیاپولیس، حرف می زند. ۴ ژوئن ۲۰۲۰
ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری درباره اعتراض های ناشی از مرگ جرج فلوید، در بازداشت پلیس مینیاپولیس، حرف می زند. ۴ ژوئن ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مقام‌های ارشد مجری قانون در ایالات متحده می‌گویند دشمنان آمریکا از اعتراضاتی که بخش هایی از ایالات متحده را در بر گرفته است «برای پاشیدن تخم تفرقه و نفاق» سوء‌استفاده ابزاری می کنند.

وزارت دادگستری ایالات متحده و پلیس فدرال «اف بی آی» می‌گویند برخی کشورها یک قدم فراتر رفته و فعالانه با دستکاری اطلاعات قصد وخیم‌تر کردن اوضاع در ایالات متحده را دارند.

ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده، پنج شنبه در یک کنفرانس خبری درباره اعتراضات اخیر در آمریکا گفت: «ما شواهدی داریم که [نشان می‌دهند] بعضی از هکرها و گروه های خارجی وابسته به دولت های خارجی بر این وضعیت خاصی که ما در این جا داریم متمرکز شده اند و م‌ کوشند به هر شکل ممکن به آن دامن بزنند.»

ویلیام بار بازیگران خارجی را «به بازی گرفتن تمام طرفین برای تشدید خشونت» متهم کرد.

کریستوفر ری، رئیس اف بی آی، از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد، هر چند هشدار داد هر کس برای ضربه زدن به ایالات متحده اطلاعات سوء پخش کند گریزی از قانون نخواهد داشت: «این بازیگران خارجی باید بدانند که ما فعالیت‌های آن‌ها را به دقت تحت‌نظر داریم و در صورت لزوم آماده اقدام هستیم.»

کریستوفر ری، رئیس اف بی آی، پس از ارائه گزارشی به قانونگذاران آمریکایی سنا را ترک می کند. آرشیو، ۱۰ مارس ۲۰۲۰
کریستوفر ری، رئیس اف بی آی، پس از ارائه گزارشی به قانونگذاران آمریکایی سنا را ترک می کند. آرشیو، ۱۰ مارس ۲۰۲۰

مقام های اطلاعاتی آمریکا هفته پیش هشدار داده بودند زیاد طول نخواهد کشید که کشورهای دشمن در صدد سوء‌استفاده از خشم و بی اعتمادی جاری برآیند.

اما تحلیلگران و کارشناسان مستقلی که صدای آمریکا با آنها مصاحبه کرده است ادعای دولت را به پرسش میگیرند و می گویند اگرچه غیرممکن نیست که بعضی گروه‌های مرتبط با کشورها روش‌های خود را تغییر داده و عملیات نفوذ پیچیده‌ای را به کار گرفته باشند، اما شواهد آشکاری از آن در فضای آنلاین دیده نمی شود.

«اتحاد برای حفظ دموکراسی»، نهاد مستقر در واشنگتن، در تحلیلی می‌گوید هشتگ جرج فلوید در صدر حساب های کاربری دیپلماتیک و رسانه های اجتماعی روسیه قرار داشته است.

این هشتگ در رتبه سوم هشتگ های مورد استفاده حساب های کاربری دیپلماتیک و رسانه های اجتماعی چین هم بوده است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنج شنبه به صدای آمریکا گفت: «ما شاهد همگرایی چین، روسیه، و ایران در پخش اطلاعات نادرست یکدیگر در توییتر، فیسبوک، و اینترنت بوده ایم.»

بعضی تحلیلگران می گویند این فعالیت ها بیشتر مربوط به سیاست های جهانی است و اعتراضات در ایالات متحده فرصتی به آن‌ها داده تا فشارهای آمریکا را پس بزنند.

دیگر کارشناسان معتقدند بعضی از اظهارنظرها تحریک آمیز و جنجالی است، اما گمراه کننده نیست.

با این وجود بعضی کارشناسان با یادآوری کارزار مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده و فعالیت‌های گمراه‌کننده گروه های وابسته به ایران در رسانه های اجتماعی سوء استفاده از تنش ها در ایالات متحده را دور از انتظار نمی دانند.

XS
SM
MD
LG