لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

آمریکا اولین کشوری شد که ۱۰۰ میلیون نفر از ساکنانش را در مقابل کووید۱۹ واکسینه کرده است


مردم با ماسک در شهر نیویورک (عکس از آرشیو)
مردم با ماسک در شهر نیویورک (عکس از آرشیو)

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت پرزیدنت جو بایدن که واکسیناسیون ۱۰۰ میلیون نفر آمریکایی در صد روز اول ریاست جمهوری او را به عنوان هدف خود تعیین کرده بود، روز جمعه علاوه بر رسیدن به این هدف، یک دستاورد مهم دیگر را نیز رقم زد.

ایالات متحده آمریکا در روز جمعه ۱۳ فروردین اولین کشوری شد که ۱۰۰ میلیون نفر از شهروندانش را با واکسن ویروس کرونا واکسینه کرده است.

با این حال، موارد ابتلا به کووید۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونا، در برخی از مناطق آمریکا همچنان در حال افزایش است.

پرزیدنت بایدن روز جمعه گفت: «من از شما تقاضا می‌کنم، پیشرفتی را که برای دست یافتن به آن سخت جنگیدیم [به عقب] بازنگردانید.»

وی از ساکنان آمریکا خواست که با وجود نزدیک شدن به خط پایان در این نبرد، همچنان مراقب باشند و از محافظت از خود غفلت نکنند.

پرزیدنت بایدن اوایل هفته گذشته نیز گفته بود که با افزایش فشار برای تکمیل واکسیناسیون «حداقل ۹۰ درصد از بزرگسالان در این کشور تا ۱۹ آوریل - یعنی درست تا سه هفته دیگر - برای دریافت واکسن واجد شرایط خواهند بود؛ چرا که ما واکسن داریم.» وی گفت که اکثر بزرگسالان مجبور نخواهند بود که تا اول ماه مه صبر کنند.

هرچند، در اوایل هفته گذشته، در طول یک جلسه خبری مربوط به سلامت در کاخ سفید، پرزیدنت بایدن و دکتر روشل والنسکی، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، هر دو هشدارهای نگران کننده‌ای در مورد سهل انگاری بیش از حد بسیاری از مردم آمریکا در رعایت پروتکل‌های ایمنی کووید۱۹، دادند.

پرزیدنت بایدن گفت اگر این روند ادامه یابد، ایالات متحده می تواند شاهد «چهارمین موج» همه‌گیری کووید۱۹ باشد.

خانم والنسکی نیز گفت، او نسبت به افزایش موارد کووید۱۹، احساس «سرنوشت شوم قریب‌الوقوعی» را دارد.

بنا بر آخرین آمار منبع اطلاعات کووید۱۹ دانشگاه جانز هاپکینز، تعداد بیماری کووید۱۹ در آمریکا بیش از ۳۰ میلیون و ششصد هزار مورد و تعداد تلفات نزدیک به ۵۵۵ هزار تن گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG