لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

شورای امنیت سازمان ملل متحد به طرف‌های خارجی درگیر در لیبی: فورا این کشور را ترک کنید


جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقر آن سازمان در شهر نیویورک. ۲۶ فوریه ۲۰۲۰
جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مقر آن سازمان در شهر نیویورک. ۲۶ فوریه ۲۰۲۰

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ٢٢ اسفند از تمامی کشورهای درگیر در جنگ داخلی لیبی خواست فورا سربازان و مزدوران خود را از آن کشور خارج کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در بخشی از بیانیه مورد تایید هر پانزده عضو شورای امنیت، از طرف‌های لیبیایی نیز خواسته شده است که از واگذاری مسالمت‌آمیز قدرت به دولت انتقالی عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر، حمایت کنند.

در آوریل ٢٠١٩، ژنرال خلیفه حفترو نیروهایش با پشتیبانی مصر و امارات متحده عربی در صدد تصرف طرابلس، پایتخت لیبی، برآمدند. اما مداخله نظامی ترکیه به نفع دولت مورد حمایت سازمان ملل و گسیل هزاران مزدور سوری از سوی آنکارا به لیبی، مانع از تحقق این کارزار نظامی ژنرال حفتر شد.

پیشتر توافق آتش‌بس اکتبر ٢٠٢٠، تمامی نیروها خارجی و مزدوران‌شان را ملزم به ترک لیبی ظرف سه ماه و متابعت طرف‌های درگیر از تحریم تسلیحاتی سازمان ملل کرده بود.

در ژانویه سال جاری نیز، ایالات متحده از سه کشور روسیه، ترکیه، و امارات متحده عربی خواسته بود فورا به مداخله نظامی خود در لیبی پایان دهند.

پس از سرنگونی معمر قذافی، دیکتاتور پیشین لیبی، در اکتبر ٢٠١١، این کشور صحنه جنگی داخلی میان دولت موردحمایت سازمان ملل متحد و مستقر در طرابلس، از یک طرف، و نیروهای مخالف دولت و مستقر در شرق این کشور، از دیگر طرف، بوده است.

XS
SM
MD
LG