لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

شورای امنیت به تمدید کمک‌رسانی به سوریه از طریق یک گذرگاه مرزی ترکیه رای داد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه‌ مرزی ترکیه به سوریه را تمدید کرد.

به گزارش رویترز، شورای امنیت سازمان ملل متحد سرانجام در تاریخ ۱۱ ژوئیه و در پنجمین نوبت رای‌گیری، قطعنامه ارسال کمک‌های بشردوستانه از طریق گذرگاه مرزی ترکیه را تمدید کرد. این در حالی است که در هفته گذشته روسیه و چین پیش نویس این قطعنامه را وتو کرده بودند.

در این قطعنامه، که توسط آلمان و بلژیک به شورای امنیت پیشنهاد شده بود، دو گذرگاه مرزی در نظر گرفته شده بود؛ اما در قطعنامه تصویب شده تنها یک ورودی مرزی تایید شده است. مهلت مجوزها نیز به‌جای دوره گذشته، که برای شش ماه تمدید می شد، دوازده ماهه در نظر گرفته شده است.

پیشتر قطعنامه پیشنهادی روسیه درباره محدود کردن ارسال کمک‌های بشردوستانه به شمال غرب سوریه و استفاده از تنها یک گذرگاه مرزی با ترکیه برای این منظور، در نشست روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه شورای امنیت سازمان ملل متحد با شکست رو‌به‌رو شده بود.

ایالات متحده سال گذشته تحریم‌هایی را علیه حامیان بشار اسد اعلام کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد طبق قانون سزار (قیصر)، آمریکا برای توقف جنگ‌افروزی و کشتار غیرنظامیان، تحریم‌هایی را علیه ۳۹ شخص حقیقی و حقوقی سوریه، از جمله بشار اسد و همسرش اسما، اعمال می‌کند.

سازمان ملل متحد می‌گوید طی ماه‌های آوریل و مه از طریق عملیات امداد از ترکیه، به ۱.۳ میلیون نفر در سوریه کمک رسانده است.

XS
SM
MD
LG