لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

وال استریت ژورنال به نقل از یک دیپلمات: بنیانگذار «بلک واتر» به نقض تحریم تسلیحاتی لیبی متهم شده است


اریک پرینس، بنیانگذار شرکت «بلک واتر» - آرشیو
اریک پرینس، بنیانگذار شرکت «بلک واتر» - آرشیو

وال استريت ژورنال می‌گوید که یک گزارش سازمان ملل متحد بنیانگذار شرکت نظامی «بلک واتر» را به مشارکت در نقض تحریم تسلیحاتی لیبی متهم کرده است.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، روز شنبه ۲ اسفند به نقل از یک دیپلمات که به این گزارش دسترسی داشته است، نوشت که با این گزارش، اریک پرینس، بناینگذار شرکت نظامی بلک واتر، ممکن است با تحریم‌های سازمان ملل روبرو شود.

به نوشته وال استریت ژورنال، گزارش هیئت کارشناسان سازمان ملل که ممنوعیت انتقال سلاح به لیبی را رصد می‌کنند، می‌گوید که شرکت‌های تحت کنترل آقای پرینس در سال ۲۰۱۹ به نوعی از طریق تهیه سه هواپیما، به ژنرال حفتر، یکی از طرفین جنگ داخلی لیبی که مورد حمایت روسیه است، کمک کردند.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، یک دیپلمات مستقر در نیویورک که از این پرونده آگاهی دارد، می گوید که احتمال دارد آقای پرینس به کمیته تحریم های سازمان ملل معرفی شود و ممکن است این کمیته دستور مسدود کردن دارایی های او و یا اعمال ممنوعیت سفر علیه وی را صادر کند.

اعضای دائم شورای امنیت، از جمله آمریکا، روسیه، و چین که حق وتو دارند، می‌توانند هر گونه تحریم احتمالی علیه آقای پرینس را وتو کنند. به نوشته وال استریت ژورنال، آقای پرینس با هر سه کشور توافق‌هایی داشته است.

این روزنامه نوشته است که یک سخنگوی سازمان ملل می‌گوید این نهاد درباره گزارش هیئت کارشناسان هیچ نظر خاصی برای عرضه کردن ندارد.

XS
SM
MD
LG