لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۵

آنتونیو گوترش برای دومین بار به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد انتخاب شد


آنتونیو گوترش
آنتونیو گوترش

آنتونیو گوترش برای یک دوره پنج ساله دیگر به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۹۳ عضو، روز جمعه ۲۸ خرداد مجددا آنتونیو گوترش پرتغالی را به این سمت منصوب کرد.

آقای گوترش پس از ادای سوگند، به مجمع عمومی سازمان ملل گفت که همه تلاش خود را خواهد کرد تا از شکوفایی اعتماد میان ملت‌های بزرگ و کوچک اطمینان حاصل کند و با ساخت پل‌های ارتباطی، بی‌وقفه برای ایجاد اعتما‌د تلاش کند.

پانزده عضو شورای امنیت، اوایل ماه میلادی جاری به مجمع عمومی سازمان ملل توصیه کرده بودند که آنتونیو گوترش را برای دومین بار به این سمت انتخاب کند.

دوره دوم خدمت آقای گوترش در این سمت از اول ژانویه ۲۰۲۲ آغاز می‌شود.

آنتونیو گوترش
آنتونیو گوترش

آنتونیو گوترش در ژانویه ۲۰۱۷ و چند هفته پیش از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، جانشین بان کی مون شد.

بخش اعظم دوره نخست فعالیت او در این مقام، بر آرام کردن دونالد ترامپ، که ارزش‌ سازمان ملل متحد و چندجابه‌گرایی این نهاد را زیر سوأل برده بود، تمرکز داشت.

آمریکا بزرگ‌ترین حامی مالی سازمان ملل متحد است و حدود ۲۲ درصد بودجه عادی، و حدود یک چهارم بودجه عملیات پاسداری از صلح این نهاد بین‌المللی را تأمین می‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، که ژانویه گذشته جانشین دونالد ترامپ شد، با سازمان‌های جهانی ارتباط بیشتری داشته و به تدریج در حال بازگرداندن کمک‌های ایالات متحده به سازمان ملل متحد بوده است؛ کمک‌هایی که توسط دولت‌ پیشین آمریکا قطع شده بود.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می‌گوید علی‌رغم این که این سازمان با چالش‌های تاریخی مواجه است، او امیدوار است که با حضور آنتونیو گوترش «پنج سال آینده صلح، امنیت، و رفاه بیشتری نسبت به گذشته وجود داشته باشد.»

لیندا توماس گرینفیلد
لیندا توماس گرینفیلد

او در ادامه بیانیه خود گفت که «این‌ کار به سختکوشی، اراده سیاسی، و پاسخگویی از طرف تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد نیاز دارد.» وی افزود که هر یک از کشورهای عضو باید «تعهدی جانانه» نسبت به حقوق بشر داشته باشند.

آنتونیو گوترش ۷۲ ساله، از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲ نخست وزیر پرتغال، و از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ کمیسر عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان بود.

او در مقام دبیر کل سازمان ملل متحد، رهبر و مشوقی برای همکاری‌های جهانی در زمینه‌هایی مانند تغییرات اقلیمی، واکسن‌های کووید۱۹، و ‌دیجیتال بوده است.

هنگامی که او برای نخستین بار به این سمت برگزیده شد، سازمان ملل متحد تلاش می‌کرد به جنگ‌های مختلف خاتمه دهد و با بحران‌های انسانی در کشورهایی مانند سوریه و یمن مقابله کند.

آنتونیو گوترش همچنین با شرایط اضطراری دیگری در میانمار و منطقه تیگرای در اتیوپی نیز مواجه است.

XS
SM
MD
LG