لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

هشدار سازمان ملل: تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۴۷ درصد افزایش یافته است


محل انفجار مرگبار کابل، ۱۳ ژوئیه ۱۴۰۰.
محل انفجار مرگبار کابل، ۱۳ ژوئیه ۱۴۰۰.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمان ملل متحد هشدار داده است که در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ تعداد کشته‌ها ‌و زخمی‌های غیرنظامی در افغانستان به شدت افزایش یافته است ‌و این کشور جنگ‌زده را در معرض بالاترین میزان تلفات غیرنظامیان در یک سال اخیر قرار داده است.

به گزارش هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان موسوم به «یوناما»، در این بازه زمانی مجموعا حدود ۵۲۰۰ غیرنظامی در آن کشور هدف قرار گرفته‌اند که از میان آنها ۱۶۵۹ جان‌ خود را از دست داده‌اند. این آمار نسبت به سال گذشته ۴۷ درصد افزایش داشته است.

در این گزارش اشاره شده است که تلفات غیرنظامیان از ماه مه، هنگامی که آمریکا و متحدان ناتو رسمأ عقب نشینی خود را آغاز کردند و جنگ بین نیروهای دولت افغانستان و شورشیان طالبان در این کشور شدت گرفت، افزایش چشمگیری داشته است.

یوناما در بیانیه خود می‌گوید که در ماه‌های مه و ژوئن شمار قربانیان غیرنظامی در مجموع ۲۳۹۲ نفر (۷۸۳ کشته و ۱۶۰۹ زخمی) بود و این بالاترین میزان تلفات این ماه‌ها از هنگام آغاز ثبت این آمار توسط یوناما در سال ۲۰۰۹ بوده است.

این گزارش با ابراز تأسف از این که «زنان، پسران، و دختران نزدیک به نیمی از تلفات غیرنظامیان را تشکیل می‌دهند»، این موضوع را «انزجارآور» توصیف کرد.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان هشدار داد که «در صورت عدم کاهش قابل توجه خشونت، افغانستان در سال ۲۰۲۱ شاهد بیشترین میزان تلفات ثبت شده غیرنظامیان در آمار یوناما خواهد بود.»

طالبان می‌گویند که آنها با پیروزی‌های اخیر خود، کنترل ۸۵ درصد از افغانستان را در دست دارند؛ ادعایی که درباره صحت آن تردید وجود دارد.

XS
SM
MD
LG