لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۹

بریتانیا آینده پس از برگزیت را آغاز کرده است


تریلی ها از نخستین شناوری که پس از پایان دوره گذار با اتحادیه اروپا به بندر دوور رسیده است خارج می شوند. اول ژانویه ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ بریتانیا در روز جمعه سال نو میلادی زندگی خارج از اتحادیه اروپا را آغاز کرد. این امر پس از خروج بریتانیا از مقررات تجاری بازار مشترک اتحادیه اروپا و استقلال عمل آن کشور طی تقریبا نیم قرن رخ می دهد.

برگزیت که از سال ۲۰۱۶ بر سیاست در هر دو سوی کانال مانش سایه انداخته است یک ساعت پیش از نیمه شب به واقعیت پیوست و به ۴۸ سال تعهد بریتانیا به پیروی از مقررات وضع شده در بروکسل پایان داد.

جابجایی آزادانه بیش از ۵۰۰ میلیون نفر بین بریتانیا و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا تمام شد.

با وجود تلاش های شدید برای رسیدن به مصالحه ای بر سر یک تجارت بدون تعرفه و سهمیه، برای نخستین بار طی چند دهه، مقررات سفت و سخت گمرکی دوباره به کار گرفته می شود.

روزنامه های روز سال نو آن را به عنوان رویدادی تاریخی اما همچنان عمیقا مایه شکاف بازتاب دادند که برای نسل های پیش رو پیامدهایی خواهد داشت.

با برآمدن آفتاب در سال ۲۰۲۱، توجه ها معطوف مرزهای بریتانیا به خصوص مرزهای دریایی مهم در کانال مانش شد تا آشکار شود آیا پایان تجارت و مسافرت بی وقفه با تاخیر و توقف هایی همراه خواهد بود یا نه.

با توجه به تعطیلی روز نخست سال میلادی و تعطیلات آخر متعاقب آن و تغییرات مرحله به مرحله اعلام شده توسط دولت بریتانیا، مشکلات اندکی مشاهده شده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، با وجود ابهام در روابط با اتحادیه اروپا در امور مالی، حقوق ماهیگیری، عبور و مرور در مرز ایرلند شمالی و آینده اسکاتلند، در شماره جمعه «دیلی تلگراف» با خوش بینی از «فرصت های ناشناخته در حافظه نوین» خبر داد و گفت بریتانیا لازم است از تحولات در ساحل غربی آمریکا و دلتای رودخانه مروارید در چین عقب نماند.

XS
SM
MD
LG