لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۴

منتقدان توییتر را به در پیش گرفتن «استاندارد دوگانه» در برابر ترامپ و خامنه‌ای متهم کردند


صفحه حساب کاربری دونالد ترامپ در توییتر
صفحه حساب کاربری دونالد ترامپ در توییتر

بخش انگلیسی صدای آمریکا – توییتر، غول فناوری آمریکا، روز جمعه دست به اقدامات کاملا متفاوتی در برابر رهبران ایالات متحده و ایران زد: حساب شخصی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، را به صورت دائم بست، در حالی که یک توییت از حساب کاربری انگلیسی آیت‌الله علی خامنه‌ای را حذف و پست‌های بعدی آن حساب را تعلیق کرد.

سخت‌گیری بیشتر توییتر در مورد حساب ترامپ در مقایسه با حساب خامنه‌ای، واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت. به طوری که هم حامیان رییس جمهوری آمریکا و هم منتقدان او با انتشار ده‌ها توییت، این شبکه اجتماعی را به اعمال استاندارد دوگانه در سیاست‌هایش متهم کردند.

بسیاری از منتقدان توییتر گفتند، حساب توییتر انگلیسی خامنه‌ای، که توسط توییتر تایید نشده اما معمولا اظهارات او را به اشتراک می‌گذارد، تاریخچه‌ای از انتشار اظهارات علیه اسرائیل، دشمن منطقه‌ای او، دارد که از دید منتقدان بیشتر از توییت‌های ترامپ تحریک به خشونت می‌کنند.

آجیت پال، رییس کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده، تصاویری از چند توییت تند اخیر خامنه‌ای علیه اسراییل را در توییتر منتشر کرد که در ماه مه منتشر کرده بود و گفت که به اعتقاد او این توییت‌ها پرسش «جدی» در مورد «تجلیل بالقوه از خشونت» را، که دلیل مسدود کردن حساب ترامپ عنوان شده، مطرح می‌کند.

یک سخنگوی توییتر در پاسخ به اتهام استاندارد دوگانه در سیاست‌های خود جهت اعمال محدودیت بر کاربران به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، این شبکه اجتماعی پیش از روز جمعه اقداماتی انضباطی را علیه حساب رهبران جهان اعمال کرده است.

این سخنگو گفت، اقدامات روز جمعه توییتر بر آن چه او «آسیب به نمایش گذاشته شده توسط حساب (شخصی ترامپ)» خواند متمرکز بود و لینکی از بیانیه توییتر در این رابطه را ارائه داد. در این بیانیه توییتر توضیح داده که چرا معتقد است آخرین توییت‌های ترامپ ظرفیت بالقوه تحریک به خشونت بیشتر را دارند.

وی در پاسخ به این که توییتر برای آن که نشان دهد با رهبران جهان رفتار نامتناقض ندارد چه می‌کند گفت، سیاست شرکت در نشان دادن برچسب «حساب دولتی» برای کاربران وابسته به پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به زودی برای مقام‌های دیگر کشورها نیز گسترش خواهد یافت. وی توضیح بیشتری نداد.

اقدامات توییتر علیه حساب کاربری خامنه‌ای، ساعاتی پیش از آن که حساب ترامپ را مسدود کند، انجام گرفت.

XS
SM
MD
LG