لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

مأموران مخفی ترکیه برادرزاده فتح‌الله گولن را در کنیا ربودند و به ترکیه منتقل کردند


تصویری از صلاح الدین گولن که توسط خبرگزاری آناتولی منتشر شده است
تصویری از صلاح الدین گولن که توسط خبرگزاری آناتولی منتشر شده است

بستگان برادرزاده فتح‌الله گولن، از مخالفان اصلی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، می‌گویند عوامل اطلاعاتی ترکیه او را در کنیا ربوده و به ترکیه بازگردانده‌اند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از منابع امنیتی ناشناس گزارش داد که صلاح الدین گولن توسط مأموران سازمان اطلاعات ترکیه (میت) به آن کشور برگردانده شده است. در این گزارش به کشور محل دستگیری او اشاره‌ای نشده است.

در ویدئویی که در تاریخ بیستم ماه مه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، همسر صلاح الدین تأیید کرد که این زن و شوهر در کنیا زندگی می‌کنند و از سوم ماه مه، از شوهرش که در مدرسه‌ای در نایروبی درس می‌داد، خبری نداشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، افراد و رسانه‌های مرتبط با جنبش فتح‌الله گولن در شبکه‌های اجتماعی ادعا می‌کنند که صلاح الدین در کنیا «ربوده» شده است و کارزاری را برای آزادی او راه انداخته‌اند.

صلاح الدین گولن به عضویت در «سازمان تروریستی فتو»، نامی که آنکارا در توصیف جنبش فتح‌الله گولن به کار می‌برد، متهم شده است.

آقای اردوغان در نوزدهم ماه مه گفته بود که به زودی از بازداشت یک عضو مهم «فتو» خبر خواهند داد که احتمالا اشاره به صلاح‌الدین گولن بوده است.

اردوغان فتح‌الله گولن را، که در ایالت پنسیلوانیای آمریکا در تبعیدی خودخواسته به سر می‌برد، به سازماندهی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ متهم کرده است؛ کودتایی که صدها کشته و هزاران زخمی به جا گذاشت. آقای گولن، هرگونه ارتباط با کودتای سال ۲۰۱۶ را رد کرده است. از آن زمان، ترکیه ده‌ها هزار فرد مظنون به داشتن ارتباط با گولن را بازداشت کرده است.

اردوغان که زمانی از متحدان فتح‌الله گولن بود، امروز او را «رهبر یک گروه تروریستی» توصیف می کند که به دنبال سرنگونی دولت او است. آنکارا بسیاری از کشورهای بالکان، آسیای میانه، و آفریقا را تحت فشار قرار داده است تا مراکز مرتبط با جنبش گولن‌ را تعطیل کنند.

کنیا در سال ۲۰۱۶ به رغم اصرار آنکارا از بستن شش مرکز خود استقبال نکرد.

هنوز مشخص نیست که بازگرداندن صلاح‌الدین گولن با موافقت مقامات کنیایی انجام شده باشد.

XS
SM
MD
LG