لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۰

ترکیه می‌گوید بدون حضور نیروهای امنیتی خود به اداره فرودگاه کابل کمک نخواهد کرد 


رجب طیب اردوغان
رجب طیب اردوغان

ترکیه می‌گوید که بدون حضور نیروهای امنیتی خود در اداره فرودگاه بین المللی حامد کرزی کابل مشارکت نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه نوشت که این درخواست ترکیه به دنبال حمله مرگبار اخیر در خارج از فرودگاه کابل، و افزایش خطرات چنین عملیاتی در کابل مطرح شده است.

طالبان از ترکیه خواسته است که در اداره امور فنی فرودگاه مشارکت کند، ولی خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان شرایط را تغییر داده است. سربازان ترکیه بخشی از نیروهای نظامی ناتو هستند که از شش سال پیش محافظت از فرودگاه کابل را بر عهده داشتند. طالبان می‌خواهند تمامی نیروهای نظامی خارجی، از جمله سربازان ترکیه، تا سه شنبه ۳۱ اوت افغانستان را ترک کنند.

فعالیت فرودگاه کابل پس از تحویل آن به طالبان از اهمیت زیادی برای ارتباط افغانستان با جهان، دریافت کمک‌ها، و سایر امور عملیاتی برخوردار است.

به دنبال حمله مرگبار پنجشنبه، یکی از مقامات ارشد ترکیه گفت که درباره توانایی طالبان در محافظت از فرودگاه کابل و تأمین امنیت کارکنان خود شک و تردیدهایی ایجاد شده است. این مقام که مایل به افشای نام خود نبود گفت که ترکیه می‌خواهد امنیت فرودگاه توسط یک تیم امنیتی خصوصی، شامل سربازان یا مأموران پلیس پیشین این کشور، تأمین شود.

در همین حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز جمعه به خبرنگاران گفت که با توجه به خطرات موجود، این کشور هنوز تصمیم نهایی برای اداره امور فرودکاه کابل را اتخاذ نکرده است.

XS
SM
MD
LG