لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

پلیس ترکیه در روز جهانی کارگر صدها معترض را بازداشت کرد


تظاهرات روز جهانی کارگر در استانبول (منبع: رویترز)
تظاهرات روز جهانی کارگر در استانبول (منبع: رویترز)

خبرگزاری رویترز امروز شنبه ١١ اردیبهشت، به نقل از دفتر استانداری استانبول و نیز شاهدان عینی خبر از بازداشت ٢١٢ شرکت‌کننده در تظاهرات روز جهانی کارگر داد.

بر اساس فیلم‌ها و تصاویر رویترز، پلیس ضدشورش و لباس‌شخصی‌ها پس از گلاویز شدن با رهبران اتحادیه‌ها و سایر تظاهرکنندگان در نزدیکی میدان تقسیم استانبول، اقدام به بازداشت ده‌ها نفر از آنان کردند.

دفتر استانداری ضمن اشاره به صدور مجوز بعضی از اتحادیه‌های کارگری برای بزرگداشت این روز گفته است برخی دیگر با برگزاری «تجمعی غیرقانونی»، محدودیت‌های مربوط به همه‌گیری کرونا را نادیده گرفتند.

هفته جاری، دولت ترکیه به منظور مهار موجی جدید از همه‌گیری کرونا اقدام به وضع مقرراتی ١٧ روزه از جمله تعطیلی مدارس و برخی از کسب‌وکارها کرد.

خبرگزاری دولتی آناتولی نیز خبر از بازداشت ٢٠ تظاهرکننده در شهر ازمیر داده است.

رسانه‌های محلی گفته‌اند که نیروهای پلیس در استانبول و آنکارا با استناد به دستورالعملی جدید، مانع فیلم‌ گرفتن گزارشگران از تظاهرات و بازداشت‌ها شده‌اند.

دیروز جمعه ١٠ اردیبهشت، رسانه‌های ترکیه گزارش دادند دستورالعملی جدید به پلیس این کشور ابلاغ شده که بر اساس آن، فیلمبرداری از نیروهای امنیتی در حین انجام وظیفه‌شان ممنوع شده است.

منتقدان دولت این اقدام را غیرقانونی و تهدیدی علیه حقوق شهروندان خوانده‌اند.

XS
SM
MD
LG