لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۵

با عمیق‌تر شدن بحران، پرزیدنت ترامپ و رهبران جمهوریخواه درباره کمک‌های مرتبط با کرونا گفت‌و‌گو می‌کنند


پرزیدنت دونالد ترامپ به همراه مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، در کنگره در کنار سناتورهای جمهوریخواه میچ مکانل و روی بلانت. آرشیو، ۱۰ مارس ۲۰۲۰
پرزیدنت دونالد ترامپ به همراه مایک پنس، معاون ریاست جمهوری آمریکا، در کنگره در کنار سناتورهای جمهوریخواه میچ مکانل و روی بلانت. آرشیو، ۱۰ مارس ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ جمهوریخواهان ارشد در کنگره روز دوشنبه در ملاقاتی با پرزیدنت دونالد ترامپ درباره بسته کمک بعدی برای مقابله با «کووید۱۹» گفتگو می‌کنند. دولت پرزیدنت ترامپ به تخصیص بودجه مضاعف برای آزمایش تشخیص ویروس انتقاد دارد و اولویت‌های دیگری را به مذاکرات اضافه کرده است که می‌تواند تصویب کمک جدید را پیچیده کند.

سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، برای رونمایی از یک طرح کمک یک هزار میلیارد دلاری طی روزهای آتی آماده می‌شود. اما اختلافات میان جمهوریخواهان و کاخ سفید چالش‌های تازه‌ای را پدید آورده است. کنگره این هفته در میانه وخامت شیوع ویروس کرونا کار خود را از سر می‌گیرد. همزمان کمک‌های اضطراری فدرال قبلی در حال انقضاء است.

مارک میدوز، رئیس دفتر رئیس جمهوری آمریکا، می‌گوید سناتور میچ مکانل به همراه کوین مکارتی، رهبر جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، با پرزیدنت ترامپ و استیو منوشن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، ملاقات می‌کنند.

انتظار می‌رود این بسته امداد، که هفته‌ها در سکوت پشت درهای بسته توسط مکانل تهیه شده است، شامل ۷۵ میلیارد دلار برای کمک به بازگشایی مدارس، کاهش مزایای بیکاری، دور تازه‌ای از کمک نقدی ۱۲۰۰ دلاری به آمریکایی‌ها، و یک حفاظت فراگیر پنج ساله در برابر شکایت‌های حقوقی ناشی از ویروس کرونا باشد.

اما به گفته یک جمهوریخواه آگاه به گفتگوها، کاخ سفید به تخصیص ۲۵ میلیارد دلار به یک صندوق تازه برای آزمایش تشخیص و ردیابی «کووید۱۹» انتقاد دارد.

پرزیدنت ترامپ همچنین یک طرح معافیت از مالیات بر درآمد را دوباره مطرح کرده است.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، کمک پیشنهادی ۳ هزار میلیارد دلاری دموکرات‌ها را پیشتر از تصویب گذراند، اما از آن زمان تاکنون شمار موارد ابتلا و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا افزایش یافته است.

دموکرات‌ها در سنا در حال تحقیق هستند که چرا دولت بخشی از ۲۵ میلیارد تخصیص یافته برای آزمایش تشخیص کرونا را که در برنامه کمک قبلی تصویب شده بود، هزینه نکرده است.

معافیت مالیاتی مورد نظر پرزیدنت ترامپ موضوعی مورد اختلاف جمهوریخواهان است. جمهوریخواهان در سنا آن را برای پاسخگویی به میلیون‌ها آمریکایی که کار خود را از دست داده‌اند کافی نمی‌دانند و در عین حال می‌کوشند کل این بسته کمک تازه از یک هزار میلیارد دلار تجاوز نکند.

رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز گفت لایحه‌ای را که فاقد معافیت از مالیات بر درآمد باشد امضاء نخواهد کرد.

این پنجمین بسته کمک ها برای مقابله با «کووید۱۹» خواهد بود. جمهوریخواهان پس از تصویب کمک ۲۲۰۰ میلیارد دلاری در ماه مارس امیدوار بودند گسترش ویروس کاهش یافته و اقتصاد به وضعیت قبل برگردد تا نیازی به تخصیص کمک بیشتر نباشد.

شرایط برای هر دو حزب با توجه به در پیش بودن انتخابات سراسری ماه نوامبر از حساسیت فزاینده‌ای برخوردار است.

XS
SM
MD
LG