لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

ترامپ و بایدن هر دو وعده می‌دهند که میلیون‌ها آمریکایی را به سرعت در برابر ویروس کرونا واکسینه خواهند کرد


مردم در شهر لس آنجلس در صف آزمایش تشخیص کووید-۱۹ ایستاده اند. ۷ دسامبر ۲۰۲۰
مردم در شهر لس آنجلس در صف آزمایش تشخیص کووید-۱۹ ایستاده اند. ۷ دسامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ پرزیدنت دونالد ترامپ و جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، در دو محل جداگانه و در فاصله ۱۶۰ کیلومتری یکدیگر، به طور همزمان جلسات جداگانه‌ای را با تمرکز بر مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا برگزار کردند.

پرزیدنت ترامپ در سالن جنوبی همایش‌ها در کاخ سفید یک فرمان اجرایی را برای اطمینان یافتن از این امر که آمریکایی‌ها در زمینه دسترسی به واکسن ویروس کرونا در «اولویت نخست» خواهند بود، امضا کرد. هر چند روشن نیست که این فرمان چگونه اجرا خواهد شد.

بر طبق بیانیه کاخ سفید، «طبق این فرمان، به وزیر بهداشت و خدمات انسانی دستور داده شده است که آمریکایی‌ها را در دسترسی به واکسن‌های کووید-۱۹ در اولویت قرار دهد.»

رئیس جمهوری آمریکا پیش از امضای این فرمان اجرایی، با اشاره به اعضای گروه توزیع واکسن در دولت فدرال موسوم به «عملیات فوق سریع» و کارگروه ویروس کرونا، درباره برنامه‌های واکسیناسیون عمومی گفت: «طی چند ماه آینده، شمار موارد ابتلا باید به سرعت روند نزولی پیدا کند. این یکی از بزرگترین معجزات پزشکی عصر نوین است.»

همزمان جو بایدن در سالن نمایشی در ولمینگتن در ایالت دلور خوش‌بینی کمتری از خود نشان داد. گفتنی است شمار موارد ابتلا به کووید-۱۹ و بستری در بیمارستان‌ها در ایالات متحده به سطحی کم سابقه رسیده است.

آقای بایدن ضمن معرفی مدیران بهداشت در کابینه خود گفت: «ما به عنوان یک کشور، مدتی طولانی است با این همه‌گیری زندگی کرده‌ایم و در خطر بی‌تفاوت شدن نسبت به آسیب‌های آن قرار داریم.»

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده وعده داد که طی ۱۰۰ روز نخست دولت خود ۱۰۰ میلیون واکسن تزریق خواهد شد. او گفت که این برای ریشه‌کن کردن ویروس کافی نیست، اما «ما می‌توانیم روند این بیماری را تغییر دهیم.»

بیشتر دانشمندان می‌گویند برای شکسته شدن زنجیره این همه‌گیری لازم است حدود ۷۰ درصد جامعه یا واکسینه شوند و یا به کووید-۱۹ مبتلا شده باشند.

XS
SM
MD
LG