لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

پرزیدنت ترامپ: آمریکا آماده است به انجام تحقیقات کامل و شفاف در مورد انفجار بیروت کمک کند


 پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

کاخ سفید روز یکشنبه بیانیه‌ای را درباره کنفرانس اینترنتی اهداکنندگان کمک به لبنان منتشر کرد.

جاد دیر، معاون سخنگوی کاخ سفید، در این بیانیه گفته است: «امروز پرزیدنت دونالد جی. ترامپ به همراه رهبران بین‌المللی در یک کنفرانس مجازی در مورد لبنان شرکت کرد. پرزیدنت صمیمانه‌‌ترین مراتب تسلیت خود را نسبت به کشته‌شدگان و زخمی‌شدگان انفجار بیروت ابراز داشت.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «پرزیدنت ترامپ بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده آماده و مایل به ادامه امدادرسانی برای کمک به مردم لبنان در بهبودی از این وضعیت است. پرزیدنت با دیگر رهبران موافقت کرد که در تلاش‌های مرتبط با واکنش بین‌المللی به اتفاق همکاری کنند.»

این بیانیه می‌افزاید: «پرزیدنت ترامپ همچنین از دولت لبنان خواست که تحقیقات کامل و شفافی را انجام دهد و [اعلام کرد که] ایالات متحده آماده است تا به انجام چنین تحقیقاتی کمک کند.»

در پایان این بیانیه آمده است که پرزیدنت ترامپ خواستار حفظ آرامش در لبنان شد و از درخواست‌های مشروع معترضان مسالمت‌جو برای شفافیت، اصلاح، و پاسخگویی پشتیبانی کرد.

کنفرانس اینترنتی اهداکنندگان کمک به لبنان با شرکت رهبران دیگر کشورهای قدرتمند جهان،‌ و به میزبانی مشترک امانوئل مکرون، ‌رئیس جمهوری فرانسه، و سازمان ملل متحد، روز یکشنبه ۱۹ مرداد برگزار شد.

رئیس جمهوری فرانسه در آغاز این کنفرانس تاکید کرد که قدرت‌های جهان وظیفه دارند از مردم لبنان، که پایتخت کشورشان در انفجار سهمگین اخیر ویران شده است، پشتیبانی کنند؛ چرا که آینده آن کشور ‌در خطر است.

در این کنفرانس علاوه بر ایالات متحده، کشورهای بریتانیا، آلمان، اسپانیا، و سوئیس و همچنین اتحادیه اروپا نیز متعهد شدند به لبنان کمک کنند.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه با ارسال توئیتی ضمن اعلام حضور خود در این کنفرانس، نوشت: «همه می‌خواهند کمک کنند.»

XS
SM
MD
LG