لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

دردسرهای المپیک توکیو ادامه دارد؛ شرایط نامشخص تماشاگران


بازی‌های المپیک توکیو
بازی‌های المپیک توکیو

با ادامه بحران کرونا در ژاپن و تمدید وضعیت اضطراری در برخی از مناطق این کشور، شرایط شرکت تماشاگران ژاپنی در بازی‌های المپیک توکیو همچنان مشخص نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قرار بود مقامات ژاپنی در ماه آوریل گذشته در این زمینه تصمیم بگیرند، ولی هنوز به نتیجه‌ مشخصی نرسیده‌اند.

این در حالی است که فرصت چندانی تا شروع این رقابت‌ها باقی نمانده است، و بازی‌های المپیک توکیو‌ از روز ۲۳ ژوئیه آغاز می‌شود.

این دوره از بازی‌ها به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا بدون حضور تماشاگران خارجی برگزار می‌شود و آنها از ورود به ژاپن منع شده‌اند، ولی کمیته بین‌المللی المپیک امیدوار بود که تماشاگران ژاپنی از نزدیک شاهد برگزاری رقابت‌های رشته‌های مختلف ورزشی باشند.

وضعیت اضطراری در توکیو و برخی دیگر از مناطق ژاپن تا ۲۰ ژوئن تمدید شده است.

به رغم آن که از تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ژاپن به میزان چشمگیری کاسته شده است، ولی مقامات بهداشتی همچنان از بابت گسترش انواع جهش‌یافته این ویروس، که مراکز بهداشتی را در شرایط دشواری قرار می‌دهد، نگران هستند.

برخی پزشکان و کارشناسان ژاپنی با شرکت در جلسات کمیته برگزاری این بازی‌ها، خواستار حضور تعداد محدودی تماشاگر در ورزشگاه‌ها شده‌اند، که احتمالا با ریسک کمتری همراه است.

بازی‌های المپیک توکیو
بازی‌های المپیک توکیو

عدم حضور تماشاگران، هشتصد میلیون دلار درآمد بلیت‌فروشی این رقابت‌ها را از بین می‌برد، و نهادهای دولتی ژاپن باید ضررهای ناشی از این ضربه اقتصادی را جبران کند.

براساس آمار رسمی، ژاپن برای برگزاری بازی‌های المپیک توکیو، بیش از پانزده میلیارد دلار هزینه می‌کند، البته گفته می‌شود که‌ رقم واقعی بسیار بیشتر از این است.

حدود ۶.۷ میلیارد دلار از هزینه بازی‌های المپیک تابستانی توکیو از منابعی مانند آگهی‌های تجاری، یا کمک‌های مالی شرکت‌ها و بخش خصوصی تأمین می‌شود، و بقیه از بودجه عمومی کشور خرج می‌شود.

XS
SM
MD
LG