لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۱

چطور داروی دگزامتازون می‌تواند جان بیماران وخیم کرونا را نجات دهد


قرص دگزامتازون
قرص دگزامتازون

نتایج یک مطالعه گسترده نشان می‌دهد که «دگزامتازون»، داروی استروئیدی ارزان و قابل دسترس می‌تواند نرخ مرگ و میر در موارد وخیم کووید۱۹ را تا یک سوم کاهش دهد.

به گزارش نشریه علمی «استت نیوز»، این اولین مداوایی است که تاکنون نتایج امیدبخشی از نجات جان بیمارانی که با شرایط وخیم از کووید۱۹ در بیمارستان بستری هستند، نشان داده است.

نتایج کامل این مطالعه هنوز منتشر نشده و تحت بررسی علمی کامل و دقیق قرار نگرفته است، ولی پزشکان و کارشناسانی که خود در این پژوهش دست نداشتند، روز سه شنبه بلافاصله از این نتایج استقبال کردند.

این دارو که دگزامتازون نام دارد برای کاهش التهاب و درمان بیماری‌هایی از جمله روماتیسم مفصلی، آسم، و برخی از سرطان‌ها استفاده می‌شود و به طور گسترده و به قیمت ارزان در دسترس است.

پتریک والنس، مشاور علمی ارشد دولت بریتانیا، در بیانیه‌ای این نتیجه را «خبری فوق‌العاده» و «پیشرفتی جدی در مبارزه با این بیماری» خواند.

اسکات گاتلیب، متصدی پیشین سازمان غذا و داروی آمریکا، در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌بی‌سی آن را «یافته‌ای بسیار مثبت» خواند و گفت: «به نظر من باید کارایی آن بررسی شود. ولی قطعا نشان داده است که می‌تواند [در درمان موارد وخیم کووید۱۹] مفید باشد.»

XS
SM
MD
LG