لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۸

وزارت خارجه آمریکا: ادعاهای مطرح شده درباره آرین طباطبایی «بی‌پایه و فاقد مشروعیت» است


ساختمان وزارت خارجه آمریکا (آرشیو)
ساختمان وزارت خارجه آمریکا (آرشیو)

وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به درخواست سه نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان در ارتباط با صلاحیت امنیتى یکی از مشاوران ایرانی‌تبار آن وزارتخانه، گفت بررسی‌های جامع پیش از انتصاب او انجام شده و هرگونه ادعای مربوط به نگرانی امنیتی در این زمینه «بی‌پایه و فاقد مشروعیت» است.

جف ون درو، اسکات پرى، و ایوت هرل، از وزارت خارجه خواسته‌اند صلاحیت امنیتى آرین طباطبایى، گزینه دولت جو بایدن به عنوان مشاور ارشد دفتر دستیار وزیر خارجه براى امور کنترل تسلیحاتى و امنیت بین‌المللى، را لغو کند و درباره او، که به گفته آنها روابط نگران‌کننده‌اى با شاخه تندروى حکومت ایران دارد، تحقیق انجام دهد.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در همین ارتباط به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «در حالت کلی، وزارت خارجه در ارتباط با مکاتبات کنگره اظهارنظر نمی کند. اما در عین حال، وقتی کارکنان ما – کارمندان متعهد دولت - با تهمت و افترای شخصی روبرو می‌شوند، دست روی دست نخواهیم گذاشت.»

به گفته این سخنگو، «دولت ایالات متحده آرین طباطبایی را برای احراز یک نقش کلیدی در وزارت خارجه برگزید، زیرا او یکی از کارشناسان برجسته ایالات متحده در حوزه سیاست هسته‌ای ایران است. وزارت خارجه مفتخر است که او در این سمت خدمت می‌کند.»

وی افزود: «ناگفته پیدا است که پیش از اعطای این سمت به دکتر طباطبایی، صلاحیت او به طور جامع بررسی و درباره او تحقیق شد. هر مطلبی در ارتباط با نگرانی‌های امنیتی در مورد دکتر طباطبایی بی‌پایه و فاقد مشروعیت است.»

گروهى دیگر از قانونگذاران کنگره نیز ماه گذشته در نامه‌اى به دولت پرزیدنت بایدن از وى خواسته بودند در یک جلسه محرمانه آنها را از جزئیات روندى که اجازه دریافت صلاحیت امنیتى به خانم طباطبایى داده است، آگاه کند.

XS
SM
MD
LG