لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

سویه‌های قوی‌تر و مسری‌تر ویروس کرونا سراسر اروپا را فرا گرفته است


ازدحام جمعیت در خیابانی در رم، ایتالیا (عکس از آرشیو)
ازدحام جمعیت در خیابانی در رم، ایتالیا (عکس از آرشیو)

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه در گزارشی با اشاره به افزایش چشمگیر موارد تازه ابتلا به ویروس کرونا طی یک هفته گذشته در اروپا، موضوع انتشار سویه بسیار مسری این ویروس را مورد بررسی قرار داده است.

این گزارش برای نمونه به شیوع ویروس کرونا با سرعتی شگفت انگیز در یک مهدکودک و یک دبستان مجاور آن در کومونه بولاته در حومه شهر میلان ایتالیا اشاره کرده و آورده است که بر اثر آن تنها طی چند روز، جواب تست کرونای ۴۵ کودک و ۱۴ کارمند مثبت شده است.

تجزیه و تحلیل ژنیتیکی آن چه را که مقامات به آن مشکوک بودند، تایید کرده است: سویه بسیار مسری ویروس کرونا که اولین بار در بریتانیا شناسایی شده بود، به شهر ۴۰ هزار نفری بولاته، در فاصله ۱۵ دقیقه‌ای شهر میلان، راه یافته و به سرعت در حال شیوع است.

فرانچسکو واسالو، شهردار بوتاله گفت: «این نشان می دهد که این ویروس، با وجود این که یک موجود تک سلولی است، نوعی هوش دارد. ما ممکن است تمام موانع موجود در جهان را در مقابلش قرار دهیم و تصور کنیم موثر است، ولی در نهایت [این ویروس] خودش را با شرایط وفق می‌دهد و به آنها نفوذ می‌کند.»

بولاته اولین شهر در ناحیه لمباردی در شمال ایتالیا بود که ویروس کرونا در آن شیوع یافت و کانون هر سه موج شیوع ویروس کرونا در این کشور بوده است. اکنون این شهر به خاطر شیوع سویه جهش یافته ویروس کرونا، که به گفته سازمان بهداشت جهانی موجب به راه افتادن موج دیگری از همه‌گیری در سراسر اروپا شده، به روی شهرهای همسایه بسته شده است. سویه‌های جهش یافته همچنین نمونه‌‌‌هایی را که اولین بار در آفریقای جنوبی و برزیل یافت شده‌اند نیز شامل می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد که اروپا هفته گذشته یک میلیون مورد جدید کووید۱۹ را ثبت کرده است که نسبت به موارد هفته گذشته‌اش ۹ درصد افزایش داشت. این افزایش ناگهانی موجب توقف نزول شش هفته ای موارد بیماری و معکوس شدن آن شد.

XS
SM
MD
LG