لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

سازمان بهداشت جهانی: سیگاری‌ها بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ هستند


یک زن در حال کشیدن سیگار در بانکوک
یک زن در حال کشیدن سیگار در بانکوک

بخش انگلیسی صدای آمریکا - به مناسبت «روز جهانی بدون دخانیات»، سازمان بهداشت جهانی افراد سیگاری را تشویق به ترک عادت خود می‌کند و همچنین هشدار می‌دهد که مصرف دخانیات آنها را بیشتر از بقیه در خطر مرگ ناشی از کووید-۱۹ قرار می‌دهد.

وینایاک پراساد، رئیس برنامه کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی، به صدای آمریکا گفت، بسیاری از تحقیقات علمی که در یک سال گذشته انجام شده، تایید کرده است که افراد سیگاری ۵۰ درصد بیشتر در خطر ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹ و مرگ ناشی از آن هستند.

او گفت استعمال دخانیات عملکرد ریه‌ها را به خطر می‌اندازد و ویروس کووید-۱۹هم به ریه‌ها حمله می‌کند.

سازمان بهداشت جهانی از افراد سیگاری می‌خواهد که به کارزار ترک سیگار یک ساله آنها بپیوندند که کمکی به خدمات کنترل دخانیات کشورها نیز خواهد بود. این کارزار جهانی شامل کارزارهای کوچک سراسری برای آگاه‌سازی عموم، کلینیک های ترک سیگار، و کمک به ترک سیگار با ارائه روش‌های درمانی جایگزین نیکوتین است.

آقای پراساد می گوید آگاه کردن مصرف‌کنندگان از مضرات و خطرات دخانیات بسیار مهم است. وی افزود، امسال حدود هشت میلیون نفر از بیماری‌های مرتبط با مصرف دخانیات، مثل انواع سرطان، بیماری‌های قلبی، و بیماری‌های تنفسی، مرگ زودرس خواهند داشت. بیشتر این مرگ و میرها در کشورهای کم درآمد رخ می دهد.

آقای پراساد تاکید کرد که معمولاً دهه‌ها طول می‌کشد تا این بیماری‌های کشنده در افراد سیگاری ظاهر شوند. بنابر این، پیشگیری از ابتلای نوجوانان و جوانان به این عادت که می تواند منجر به اعتیاد مادام‌العمر شود، بسیار ضروری و مهم است.

XS
SM
MD
LG