لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

سازمان بهداشت جهانی: شش کشور موارد جدید کرونا در مزارع پرورش خز «مینک» را گزارش داده‌اند


مینک مادر و توله اش در مزرعه‌ای در دانمارک - ۶ نوامبر ۲۰۲۰
مینک مادر و توله اش در مزرعه‌ای در دانمارک - ۶ نوامبر ۲۰۲۰

بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، دانمارک و آمریکا در بین شش کشوری هستند که موارد جدید ویروس کرونا را که به مزارع پرورش خز مینک مرتبط شناخته شده، گزارش داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان بهداشت جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایتالیا، هلند، اسپانیا، و سوئد از سایر کشورهایی هستند که ویروس جدید کرونا را در مینک‌ها (حیواناتی از خانواده راسو که از پوست آنها خز تهیه می شود) کشف کرده اند.

دانمارک پس از هشدار در مورد انتقال نوع جهش یافته ویروس کرونا از مینک به انسان که موجب بیمار شدن ۱۲ نفر شده، اقدامات سختگیرانه‌ای را در شمال این کشور اعمال کرده است.

بریتانیا پس از این خبر، روز شنبه ورود تمام خارجی‌های غیر مقیم را که از دانمارک می آیند، ممنوع اعلام کرد.

کپنهاگ هشدار داده که این جهش در ویروس کرونا می تواند تاثیر هر نوع واکسن در آینده را تهدید کند و دستور کشتن ۱۵ تا ۱۷ میلیون مینک موجود در کشور را صادر کرده است.

پژوهشگران می گویند جهش در ویروس یک امر طبیعی و اغلب بی‌ضرر است، و این یک مورد نیز بیماری شدیدتری در انسان تولید نمی کند.

از ماه ژوئن سال جاری، ۲۱۴ مورد بیماری کووید۱۹ در انسان با انواع جهش یافته ویروس «سارس کووی۲» که به مزارع پرورش مینک مرتبط بودند در دانمارک شناسایی شده، از جمله ۱۲ مورد جدید با یک نوع جهش منحصر به فرد که در ۵ نوامبر گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG