لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

شمخانی به سخنان پرزیدنت بایدن مبنی بر در دسترس بودن «گزینه‌‌های دیگر» واکنش نشان داد؛ تاکید بر «حق پاسخ‌گویی متقابل» ایران


علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، شنبه ۶ شهریور سخنان پرزیدنت بایدن مبنی بر در دسترس بودن «گزینه‌‌های دیگر» در صورت عدم موفقیت دیپلماسی را «تهدید غیرقانونی یک کشور دیگر» دانست.

آقای شمخانی با انتشار توییتی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عبری، و عربی در واکنش به ملاقات روز جمعه ۵ شهریور میان پرزیدنت بایدن و نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در کاخ سفید گفت این اظهار نظر «حق پاسخ‌گویی متقابل» از سوی دولت ایران را «تثبیت می‌کند.»

همزمان رسانه‌های دولتی در ایران گزارش دادند علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، شنبه در نخستین دیدار خود با کابینه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جدید ایران، ضمن انتقاد شدید از اروپاییان و متهم‌کردن آنان به «زبان‌بازی» گفته است فرقی میان دولت بایدن و دولت ترامپ نیست، زیرا در عمل هر دو مطالبه یکسانی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران دارند.

از طرف دیگر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران، که برای شرکت در اجلاس «بغداد برای همکاری و مشارکت» به پایتخت عراق سفر کرده است، با حضور در محل کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس، گفته است که وزارت خارجه ایران «پیگیر جدی حقوقی و بین‌المللی...عاملین و آمرین» کشتن قاسم سلیمانی است.

اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی یک روز پس از نخستین دیدار حضوری پرزیدنت بایدن و نفتالی بنت عنوان نخست‌وزیر اسرائیل در کاخ سفید می‌آیند. در این دیدار، رئیس جمهوری آمریکا ضمن تاکید بر تعهد آمریکا نسبت به امنیت اسرائیل و اینکه رابطه آمریکا و اسرائیل در قوی‌ترین وضعیت خود قرار دارند، افزود: «اگر دیپلماسی جوابگو نباشد، گزینه‌های دیگر را در نظر خواهیم گرفت.»

XS
SM
MD
LG