لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۴

سیدحسن فیروزآبادی، رئیس پیشین ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت


حسن فیروز‌آبادی
حسن فیروز‌آبادی

سید حسن فیروز‌آبادی، رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه ۱۲ شهریور، به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ درگذشت.

او به حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از سال ۶۸ تا ۹۵ رییس ستاد کل نیروهای مسلح بود و پس از آن به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد.

فیروزآبادی متولد ۱۳۳۹ در مشهد، در رشته پزشکی تحصیل کرده بود و اصول‌گرایی میانه‌رو به حساب می‌آمد.

او در سال ۱۳۵۹ در دولت محمدعلی رجایی، رییس جمعیت هلال احمر، بود، در سال ۱۳۶۱ از سوی میرحسین موسوی، معاون امور دفاعی نخست‌وزیر شد و در طول جنگ نیز عضو قرارگاه خاتم‌الانبیا به عنوان مرکز فرماندهی جنگ بود.

فیروزآبادی که از مدافعان محمود احمدی‌نژاد بود، در پی اعتراضات سال ۱۳۸۸، گفت: «بعضی فکر می‌کنند اگر علیه ما شعار بدهند ما کوتاه آمده، جا می‌زنیم و عقب‌نشینی می‌کنیم. اما ما آمده‌ایم که جانمان را فدا کنیم.»

او همچنین در اظهارنظری گفته بود: «ما مشهدی‌ها عاشق آقای خامنه‌ای هستیم.»

فیروزآبادی بعدها به‌شدت از احمدی‌نژاد انتقاد کرد: «احمدی‌نژاد اول با شعار امام و انقلاب و حزب‌الله و محرومین و با حرکت مثبت نسبت به رهبری و تداوم انقلاب پیش آمد. به گونه‌ای که ما که ۴۰ سال کار سیاسی کرده بودیم و اعماق گروهک‌ها و جریانات فکری را می‌شناختیم، نمی‌توانستیم به احمدی‌نژاد شک کنیم.»

حسن فیروزآبادی، در فروردین سال ۹۴ هم‌زمان با مذاکرات هسته‌ای، نامه‌ای به خامنه‌ای نوشت و «امضای بیانیه لوزان و موفقیت تیم هسته‌ای ایران» را به او تبریک گفت. این موضع او مورد انتقاد اصولگرایان قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG