لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

مایک پمپئو: سیاست دولت پرزیدنت ترامپ بر «عدم مماشات با رژیم یهودستیز ایران» و «محروم کردن آن از منابع مالی» استوار است


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، عصر یکشنبه ۲۷ سپتامبر در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی یک ساعته با مارک لِوین از برنامه «زندگی، آزادی، و لِوین» شبکه فاکس نیوز، به تشریح رئوس سیاست خارجی دولت پرزیدنت ترامپ از آغاز ریاست‌جمهوری او در سال ۲۰۱۷ تاکنون پرداخت.

در بخش مربوط به ایران این گفت‌و‌گو، آقای پمپئو در پاسخ به پرسشی درباره ماهیت واقعی رژیم حاکم بر ایران و اداره کردن آن کشور به شیوه‌ای مشابه «دارودسته‌های تبهکار»، گفت: «چهل سال است که بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان یک رژیم مذهبی تحت رهبری آیت‌الله است. اما افزون بر آن، این یک ‌رژیم دزدسالار است که مقامات ارشد آن، مردم را از ابتدایی‌ترین حقوق اقتصادی‌شان محروم کرده‌اند.»

آقای پمپئو در ادامه گفت: «وضعیت اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران به راستی فاجعه‌بار است؛ اما رهبران آن رژیم – از جمله نمایندگان مجلس، خواص تجاری [نزدیک به حکومت]، فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و بازوی عملیاتی خارجی آنها – همگی زندگی بسیار راحتی دارند. آنها ثروت فراوانی را به جیب زده‌اند و پول زیادی را کنار گذاشته‌اند. آنها می‌دانند روزی که رژیم – مانند همه رژیم‌های این‌چنینی – کنار برود، آنها پشتوانه‌ای دارند که می‌توانند به آن تکیه کنند.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به پرسش مارک لِوین درباره کاستی‌ها و اشکالات بنیادین توافق هسته‌ای ایران «از جمله پرداختن ۱۵۰ میلیارد دلار و نزدیک به ۲ میلیارد دلار پول نقد به دشمن» بدون تأیید کنگره آمریکا، و نیز تهدید بسیار بزرگی که به واسطه این توافق از سوی رژیم حاکم بر ایران متوجه آمریکا است، گفت: «پرزیدنت ترامپ از همان آغاز برجام را به عنوان تهدیدی برای منطقه، برای اسرائیل، و برای ایالات متحده شناسایی کرد،‌ و در ماه مه ۲۰۱۸ از آن توافق خارج شد.»

آقای پمپئو ارکان سیاست دولت پرزیدنت ترامپ در قبال جمهوری اسلامی را «عدم مماشات با آن رژیم یهودستیز و محروم کردن آن از دستیابی به ثروت و منابع مالی» برشمرد. وی با موفقیت‌آمیز خواندن تلاش‌های دولت ایالات متحده در قطع دسترسی جمهوری اسلامی به منابع مالی، نتیجه آن را کاهش شدید توانایی رژیم در حمایت از حزب‌الله، تضعیف مردم لبنان، تقویت برنامه موشکی، برهم زدن ثبات در عراق و سوریه و نقاط دیگر منطقه، و به وحشت انداختن مردم ایران دانست.

وزیر خارجه ایالات متحده با تاکید بر اثرگذار بودن ادامه سیاست فشار و اعمال تحریم‌ها در مهار رژیم ایران، و درستی سیاست پرزیدنت ترامپ در اولویت دادند به ایمنی آمریکا، گفت: «ما هفته گذشته اعلام کردیم که بنا بر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های بیشتری را تحت سازوکار ماشه اعمال خواهیم کرد، و این تحریم‌ها به انزوای بیشتر رژیم ایران و تقویت ائتلافی که می‌خواهد با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران مقابله کند، خواهد انجامید.»

آقای پمپئو همچنین با اشاره به بازگرداندن شماری از آمریکایی‌‌های زندانی در ایران، و تاکید بر این که شمار دیگری از آمریکایی‌ها همچنان در ایران زندانی هستند، گفت که خانواده‌های آنها بسیار قدردان اقدامات پرزیدنت ترامپ در مقابله با رژیم ایران با هدف تغییر رفتار آن رژیم، هستند.

وزیر خارجه آمریکا با تأکید بر این که نخستین و مهمترین اولویت پرزیدنت ترامپ در قبال ایران جلوگیری از دستیابی آن رژیم به جنگ‌افزار هسته‌ای است، گفت که رژیم برای دنبال کردن ابعاد مختلف برنامه هسته‌ای، موشکی، پدافند هوایی، و موارد دیگر به پول نیاز دارد. آقای پمپئو برجام را توافقی که «راه مشخصی را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در برابر ایران قرار می‌داد» دانست و نسبت به پیامدهای هرگونه تلاش احتمالی برای پیوستن دوباره آمریکا به برجام هشدار داد.

XS
SM
MD
LG