لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۴

بیش از صد معترض به ولادیمیر پوتین و اصلاح قانون اساسی، در مسکو بازداشت شدند


افسران پلیس در حال بازداشت یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات مخالفت با تصویب متمم های قانون اساسی روسیه. مسکو، ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۰
افسران پلیس در حال بازداشت یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات مخالفت با تصویب متمم های قانون اساسی روسیه. مسکو، ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک گروه ناظر حقوق بشری می‌گوید پلیس روسیه بیش از ۱۰۰ تظاهرکننده معترض به اصلاح قانون اساسی آن کشور را بازداشت کرده است. بر مبنای این اصلاحات ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، می‌تواند ۱۶ سال دیگر در قدرت بماند.

حدود ۵۰۰ تظاهرکننده با داشتن ماسک‌های حفاظتی بر صورت، که روی آنها شعار «نه» نوشته شده بود، در خیابان‌های بزرگ مسکو راهپیمایی کردند.

بعضی از تظاهرکنندگان با به اهتزاز درآوردن پرچم‌هایی خواهان استعفای پوتین شدند و دیگران رئیس‌جمهوری روسیه را یک «دزد» خواندند.

«او وی دی-اینفو»، یک گروه مستقل ناظر بر امور سیاسی، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر خبر داده است؛ اما پلیس و مقام های روسیه هنوز در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

یکی از تظاهرکنندگان گفت: «من برای امضای دادخواست علیه اصلاح قانون اساسی این جا آمده‌ام، زیرا یک ملی گرا هستم.» یک دختر نوجوان، پوتین را مقصر فقر در آن کشور خواند.

رای‌دهندگان در روسیه در ماه جاری میلادی طرح ایجاد تغییراتی در قانون اساسی آن کشور را تائید کردند. بر مبنای این تغییرات پوتین می‌تواند تا سال ۲۰۳۶ در راس قدرت بماند. در غیر این صورت او باید پس از چهار سال از قدرت کنار می‌رفت.

مخالفان می‌گویند در رای‌گیری بر سر متمم قانون اساسی تقلب شده است.

پوتین حدود ۲۰ سال است که در مقام رئیس‌جمهوری یا نخست وزیر روسیه در قدرت بوده است.

XS
SM
MD
LG