لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

عربستان سعودی حمله دو قایق بی‌سرنشین مملو از مواد منفجره به تاسیسات نفتی‌ را خنثی کرد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

عربستان سعودی بامداد جمعه ۲۳ آبان اعلام کرد که نیروهای امنیتی آن کشور حمله شورشیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران با قایق‌های بدون سرنشین پر از موادمنفجره در نزدیکی یک پایگاه توزیع نفت تاسیسات آرامکو را خنثی کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام وزارت انرژی سعودی گزارش داد که نیروهای امنیتی آن کشور دو فروند قایق مملو از مواد منفجره را رهگیری و منهدم کردند. گزارش‌ها حاکی است که این قایق‌ها بنا بوده است یک پالایشگاه و یک ترمینال نفتی مهم را در جازان، واقع در جنوب عربستان سعودی، هدف قرار دهند.

بنابر این گزارش، خبرگزاری عربستان به نقل از مقامات این کشور اعلام کرد که این حمله شبانگاه چهارشنبه در نزدیکی سکوی تخلیه روی داد و بر اثر آن، لوله‌های متصل به این سکوی شناور دچار آتش سوزی شد. البته این آتش‌سوزی مهار شده و هیچ‌گونه آسیب انسانی نداشته است.

عربستان سعودی این حمله را تهدیدکننده مسیرهای حمل و نقل تجاری در نزدیکی تنگه باب المندب دانسته است. از این تنگه برای انتقال نفت از خلیج فارس به اروپا و همچنین انتقال کالاها از آسیا به اروپا استفاده می‌شود.

حوثی‌های یمن بارها با هواپیماهای بدون سرنشین و پرتاب موشک‌هایی اهدافی همچون تاسیسات نفتی، فرودگاه‌ها، و شهرهای عربستان سعودی را در جنگ سنگین پنج ساله با ائتلاف نظامی به رهبری سعودی، مورد حمله قرار داده‌اند.

پیشتر در سال ۲۰۱۹ هواپیماهای بی‌سرنشین به دو تاسیسات اصلی نفت در سعودی حمله کردند. پس از آن حمله صدور نفت از آن تاسیسات، که صادرکننده نیمی از نفت جهان محسوب می‌شود، موقتاً متوقف شد. عربستان سعودی و ایالات متحده آن حمله را به ایران نسبت دادند.

حوثی‌ها از جمله‌ گروه‌های شبه‌نظامی هستند که جمهوری اسلامی ایران از آن‌ها حمایت می‌کند. این گروه در سال ۲۰۱۴ بر پایتخت یمن و بیشتر مناطق شمالی این کشور دست یافتند. تا کنون جنگ در فقیرترین کشور جهان عرب بیش از ۱۰۰هزار کشته بر جای گذاشته و میلیون ها نفر را تا مرز قحطی سوق داده است؛ موضوعی که سازمان ملل متحد آن را «بدترین بحران انسانی جهان» می نامد.

XS
SM
MD
LG