لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۱

عفو بین‌الملل: شمار اعدام‌ها در عربستان سعودی در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت


مراسم استقبال از سلطان عمان در کاخ سلطنتی - ملک سلمان، همراه با ولیعهد، محمد بن سلمان
مراسم استقبال از سلطان عمان در کاخ سلطنتی - ملک سلمان، همراه با ولیعهد، محمد بن سلمان

بنا به گزارش اخیر سازمان عفو بین‌الملل، عربستان سعودی در نیمه اول سال ۲۰۲۱ شمار اعدام‌ها را افزایش داد. این در حالی است که شمار اعدام‌ها در سال ۲۰۲۰، یعنی در مدتی که این کشور ریاست گروه ۲۰ را برعهده داشت، کاهش یافته بود.

عفو بین‌الملل گزارش داد که عربستان سعودی در شش ماهه اول سال ۲۰۲۱ (از ۱۲ دی ۱۳۹۹ تا ۹ مرداد ۱۴۰۰) دست‌کم ۴۰ نفر را اعدام کرده است. این تعداد بیشتر از کل اعدام‌شدگان در آن کشور طی سال ۲۰۲۰ است.

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۸۵ نفر را اعدام کرد. اما کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی، که تحت حمایت حکومت آن کشور است، در آغاز سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که در سال گذشته میلادی ۲۷ محکوم در عربستان سعودی اعدام شدند. این تعداد نسبت به سال قبل از آن کاهشی ۸۵ درصدی را نشان می‌دهد.

عفو بین‌الملل می‌گوید، بلافاصله بعد از آن که عربستان سعودی ریاست گروه ۲۰ کشور ثروتمند جهان را به ایتالیا واگذار کرد، اعدام‌ها از سر گرفته شد و فقط در ماه دسامبر گذشته ۹ تن اعدام شدند.

لین معلوف، معاون دفتر منطقه‌ای عفو بین‌الملل در خاورمیانه، به خبرگزاری رویترز گفت: «این نشان می‌دهد که اصلاحات، صرفا یک تلاش تبلیغاتی بود.»

XS
SM
MD
LG