لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۹

دفاع مقامات عربستان سعودی از کاهش صدای بلندگوهای مساجد


 کاهش صدای بلندگوهای مساجد
کاهش صدای بلندگوهای مساجد

مقامات عربستان سعودی از اقدام وزارت امور اسلامی آن کشور برای کاهش صدای بلندگوهای مساجد دفاع کردند.

به گزارش سرویس جهانی «بی‌بی‌سی»، وزارت امور اسلامی عربستان سعودی هفته گذشته اعلام کرد که صدای بلندگوهای مساجد این کشور فقط باید به میزان یک سوم ظرفیت آنها باشد.

به گفته عبدالطیف الشیخ، وزیر امور اسلامی عربستان سعودی، کاهش صدای بلندگوهای مساجد به دلیل اعتراض مردم صورت می‌گیرد.

اما این اقدام با واکنش‌های منفی مسلمانان محافظه‌کار این کشور در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

و در همین راستا، کاربران با به اشتراک گذاشتن یک هشتگ، خواستار ممنوعیت پخش موسیقی با صدای بلند در رستوران‌ها و کافه‌ها شده‌اند.

به گفته عبدالطیف شیخ، برخی شکایات وارده درباره صدای بلندگوهای مساجد، از طرف والدینی بوده است که می‌گویند صدای بلند اذان، خواب فرزندانشان را بر هم‌ می‌زنند.

او در سخنرانی خود که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، گفت که افرادی که می‌خواهند نماز بخوانند، نیازی به شنیدن صدای اذان برای اقامه نماز ندارند.

آقای شیخ منتقدان این اقدام در شبکه‌های اجتماعی را «دشمنان پادشاهی» خواند، و ادعا کرد که «می‌خواهند افکار عمومی را تحریک کنند.»

کاهش صدای بلندگوهای مساجد در حالی صورت می‌گیرد که محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، همچنان به تلاش برای لیبرال‌تر کردن فضای کشور، و کاهش نقش دین در زندگی جامعه ادامه می‌دهد.

علی‌رغم این که در عربستان سعودی برخی محدودیت‌های اجتماعی، مانند ممنوعیت رانندگی زنان، لغو شده است، ولی سخت‌گیری‌ها درباره آزادی بیان همچنان ادامه دارد و هزاران نفر از منتقدان حکومت، دستگیر و زندانی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG